JUHA KANGASKOKKO JA MIKKO TERVO KIRIVOITTOIHIN

 

Juha Kangaskokko (CC Picaro) oli kiriherkin kovavauhtisessa 120 km Oulu-Kiiminki-jokipyöräilyssä. Loppuaikaan 2,51,52 kirinyt kärkiryhmä ”peesasi” Marko Törmäsen ja Jarmo Ollankedon vauhdittamaa tandemia, jonka vauhti kypsytti ajajat useisiin pienryhmiin. Toiseksi ehti Tarmon Jari Lämsä ennen tamdenparia ja kärkiporukassa tulivat vielä maaliin Ilpo Kyllönen, Jarkko Vähäkangas ja Timo Karvonen. Oulujokiajon kärkikirissä oli 13 ajajaa, joista kestävin oli Mikko Tervo, toisena Panu Kanervo ja kolmantena Jarmo Levo.

Lauantain lasten ”Oulujokiajoon” osallistui 34 lasta.

Tulokset
120 km: 1) Juha Kangaskokko CC Picaro 2)Jari Lämsä OuTa 3) Marko Törmänen/Jarmo OllanketoTeam Pyörä-Suvala 4) Ilpo Kyllönen, 5)Jarkko Vähäkangas(HKK), 6)Timo Karvonen(HKK) 2,51,52  7) Antti Räty(HKK) 2,57,04 8) Kent Sippola, Tapio Rauma KäTa, Marko Uusimäki, KäTa, Ville Vähäkangas, Juha Leppäkangas, Eero Liimatainen, 2,57,25 14) Niko Räsänen OuTa 3,00,05 15) Jani Oravamäki(HKK) 3,00,28 16) Keijo Hongisto OuTa 3,07,05 17) Juha Tervo 3,11,17 18) Panu Kotilainen, Pekka Mäkelä 3,14,02 19) Pauli Turtinen(HKK) 3,23,17 20) Juha Tiilikainen, Jaakko Alalahti, Tapio Pirilä (HKK), Toni Pisano, Tero Uusitalo, Heikki Ojantakanen (HKK), Hannu Kaikkonen (HKK) 3,24,47 27) Juha Röning (HKK) 3,27,08 28) Tuomas Säily KiiRi (HKK), Henri Nevalainen (HKK) 3,29,10 30) Erik Indola, Jere Tofferi, Mika Peltola, Mauri Karvonen, Esa Kiviharju, Juha Väyrynen, Olli-Pekka Maunula, Kauko Koppelo, Eero Tervaskanto, Erik Gailloix, Heikki Liimatta (HKK), Juha Vuorma, Esko Korhonen (HKK) 3,47,40 43) Juha-Seppo Kuosmanen 3,53,10 44) Petri Manninen, Vesa Kaltio (HKK) 3,55,50 46) Marko Röntynen (HKK), Heikki Ruonansuu, Ismo Tenhunen, Markku Röntynen, 3,57,20 50) Sami Luomanperä (HKK) 4
,10.44 51) Jarmo Holappa (HKK) 4,11,14. Kesk. Mitri Ervasti

60 km: 1) Mikko Tervo 2) Panu Kanervo 3) Jarmo Levo OuTa, 4) Pekka Hartikka (HKK) KiiRi, Hannu Frantti, Jari Särkelä OuTa, Ville Sivonen, Eero Moilanen, Marko Latva-Rasku, Jouni Kukkonen, Toni Tuovinen (HKK), Jari Marjeta, Juha Kähkönen 1,30,00 14) Jussi Kontiokari, Riinamaria Hongisto OuTa, Kari Kaikkonen (HKK) OuTa, Jukka Takkinen, Jari Kauppi, Kari Hiltunen OuTa, Kim Rounioja, Jorma Aho(HKK), Harri Yrttiaho, Pekka Lindvall, Antti Paaso, Antti Kanervo, Lassi Törmikoski 1,37,48 27) Jouni Korhonen (HKK) 1,44,12 28) Kalevi Jelkänen (HKK), Mikko Piirainen (HKK), Juha Pulkkinen, Jorma Kivelä, Ilkka Pesonen (HKK), Tero Vimpari 1,45,50 34) Kimmo Isoaho(HKK) 1,49,00 35) Ilkka Mattila 1,49,05 36) Markus Marttila 1,49,32 37) Sanna Säkkinen, Seppo Tomperi, Hannu Kesti (HKK), Timo Heikkinen (HKK) 1,44,40 41) Oiva Rantala (HKK) 1,49,50 42) Virpi Uusitalo, Päivi Oivo, Ilkka Harjula, Veikko Keränen 1,50,28 46) Antti Kuha 1,50,34 47) Jouni Turunen (HKK), Toivo Saikkonen (HKK) 1,55,32 49) Jukka Vesala 1,57,12 50) Petri Kela 1,57,55 51) Mika Turtinen 1,58,07 52) Petri Tiainen  1,59,15 53) Raimo Holappa (HKK), Taisto Väyrynen 2,08,17 55) Erkki Manninen (HKK) 2,09,35 56) Jaakko Leinonen, Kuisma Orell 2,12,42 58) Esko Vakkilainen 2,14,16 59) Tuomas Koistinen, Eero Manninen 2,21,05 61) Leena Lång (HKK), Leena Kumpulainen(HKK), Heikki Aho 2,22,40 64) Enni Tuutti 2,22,44 65) Mika Tiainen 2,28,32 66) Jyrki Tiainen, Janne Okkonen 2,32,08 68) Pauli Eberhardt  2,46,10 69) Ritva Karkkonen, Hannu Karkkonen 2,48,47 71) Aatto Ahokas 2,58,20.Kesk. Jukka Häikiö, Pentti Kipinä  

 

Lasten Oulujokiajo la 31.5. 34 osanottajaa
(Lasten tulokset eivät paremmuusjärjestyksessä, osallistujat ikäluokittain; sijoituksia ja aikoja ei "noteerattu")   

Matka 400 m
P4 Joona Järvikuona, Manu Myllylä, Petro Kangas, Luukas Virolainen, Eliel Hanhela, Onni Feldt,
Topias Joensuu

T4 Laura Rossi, Martta Nygård, Ida Roponen, Annu Tuovinen, Emma Rundgren

P5 Eemeli Törmänen, Aapo Myllylä, Aaro Tuovinen

T5 Veera Paasovaara

 

Matka 800 m

P6 Akseli Rauhala, Matias Kerttula, Elias Rundgren

T6 Inari Salo, Tiina Mäntykivi

P7 Miikka Hartikka, Topias Nygård

T7 Jenni Karvonen, Katariina Tenhunen

 

Matka 1 km

P8 Henrik Tenhunen

T8 Meri Salo

P9 Tuomas Karvonen

 

Matka 2 km

P10 Oskari Kanervo

T10 Laura Kukkonen, Julia Hytinkoski, Julia Moilanen

P11 Werner Broström

T12 Vilma Kukkonen