Resultatlista

Nordic Master Road Race 2008

3.8.2008

Klass Herrar Veteraner 60 år.

Linjelopp.

Distans: 5 varv x 17 km = 85 km.,  Snitthast: 37,0 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.
Plc Namn Förening Tid Diff
1 NILSSON Christer Sweden National Team 2:17:59  
2 KARLSSON Jan Sweden National Team    
3 GRAVDAL Oddmund Norway National Team 2:18:46 0:47
4 THIELS Kim Randers 1910 / DEN 2:19:42 1:43
5 HANSEN MUNCH Steffen Hjörring.B.C. / DEN 2:21:57 3:58
6 SVENSSON Bernt Sweden National Team 2:21:59 4:00
7 FLORAGER Steen Team Ringsted / DEN 2:22:04 4:05
8 NORDIN Lars Sweden National Team 2:22:08 4:09
9 IVERSLIEN Gunnar Norway National Team 2:26:32 8:33
10 KARLSSON Arne CK Ceres 2:27:19 9:20
11 DRAGE Sam Norway National Team 2:27:31 9:32
  SERRANDER Stefan CK ECI Champion DNF  
  STENSTRÖM Ulf Finland National Team    
  AAS Tor Norway National Team    
  TANTTU Matti Finland National Team DNS  
  FJELLBERG Gunnar Norway National Team    
  BRANCHARD Guy Fredrikshofs IF CK    
  SJÖMAN Tomas Fredrikshofs IF CK    
  STENUDD Kjell Gimonäs CK    
  IVARSSON Krister Ödeshögs CK    
Klass Herrar Veteraner 65 år.

Linjelopp.

Distans: 4 varv x 17 km = 68 km.,  Snitthast: 36,7 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 VAGTHOLM Søren Odense Energi / DEN 1:51:16  
2 WESTBY Ivar Norway National Team    
3 JEPPESEN Claus Team Ringsted / DEN    
4 POLLAK Tommy Fredrikshofs IF CK    
5 BERNDT Olaf Sweden National Team    
6 MALM Ib Team Ringsted / DEN    
7 LIBERG Lars CK Valhall    
8 JONSON Åke Sweden National Team    
9 DAMGAARD Holger Frederiksberg.C.K. / DEN 1:51:29  
10 BRØNDUM Bjarne Odense Energi / DEN 1:51:31  
11 JOHNSEN Jan Henry Norway National Team 1:57:06  
12 LEVERIN Åke Sweden National Team 2:04:12  
  HYTTINEN Matti Finland National Team DNF  
  KALLIO Kaj Finland National Team    
  HOLM Oddvar IK Hero / NOR    
  TYRHAUG Olav Norway National Team DNS  
Klass Damer Veteraner 40 år.

Linjelopp.

Distans: 4 varv x 17 km = 68 km.,  Snitthast: 36,7 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 HAUGSBØ Hild Norway National Team 1:51:16  
2 WÅNGGREN Ulrika Sweden National Team    
3 JENSEN Bente Hvidovre.C.K. / DEN    
4 JØRGENSEN KROKDAL Heidi Norway National Team    
5 BACKMAN Pia Sweden National Team    
6 NILSEN Marion Norway National Team    
7 ANUND Kristina Mjölby CK 2:02:50  
8 LAMPINEN Ingela Luleå CK 2:06:01  
  ODDAN Nina Rise Hemne SK / NOR DNS  
Klass Herrar Veteraner 70 år.

Linjelopp.

Distans: 3 varv x 17 km = 51 km.,  Snitthast: 33,2 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 PURANEN Lauri Finland National Team 1:32:06  
2 STHUWEBACK Sune Sweden National Team    
3 BODIN Anders Sweden National Team    
4 JERGEFALK Alf Sweden National Team    
5 ALTO Jako Jurvan Voima / FIN    
6 FRANZEN Bengt Ödeshögs CK 1:52:25 20:19
Klass Damer Veteraner 50 år.

Linjelopp.

Distans: 3 varv x 17 km = 51 km.,  Snitthast: 33,2 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff  
1 STRISLAND Gunn Marit Norway National Team 1:32:06    
2 DREJER Lone Gladsaxe / DEN      
3 LAURIO Aino Finland National Team      
4 LINDMARK Ingrid Sweden National Team 1:37:13 5:07  
5 WESTBY Bente Norway National Team 1:40:43 8:37  
Klass Herrar Veteraner 55 år.

Linjelopp.

Distans: 5 varv x 17 km = 85 km.,  Snitthast: 36,2 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 PETTERSSON Lennart Sweden National Team 2:20:50  
2 SIMONSEN Tor-Arne Norway National Team    
3 BØRILDSEN Arnar Norway National Team    
4 VEVLE Frode Norway National Team    
5 JOHANSSON Sonny Sweden National Team    
6 SKI Vidar Norway National Team    
7 MALMBERG Bernt Team Bitwise CK    
8 LITTKE Jan Sigtuna Märsta Arlanda CK    
9 AHLBÄCK Sven-Ole Finland National Team    
10 CHRISTIANSEN Aage CK Nittedal / NOR    
11 TANSKANEN Jaakko Finland National Team    
12 ERFJORD Terje Norway National Team    
13 FOLKESSON Håkan Örebrocyklisterna    
14 TÖYRÄ Göran CK Master    
15 RUNCRANTZ Tommy Sweden National Team    
16 IMMONEN Matti Finland National Team 2:21:14 0:24
17 ERIKSSON Roland Luleå CK 2:21:16 0:26
  LINDQVIST Lennart Södertälje CK DNF  
  OHLSSON Christer Fredrikshofs IF CK DNS  
Klass Herrar Veteraner 50 år.

Linjelopp.

Distans: 5 varv x 17 km = 85 km.,  Snitthast: 39,7 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 MYRBERG Lars Sweden National Team 2:08:31  
2 TROELL Torbjörn Sweden National Team    
3 GILLBERG  Lars Sweden National Team    
4 PETTERSSON Göran CK Ceres    
5 KRISTIANSEN Asbjørn Norway National Team    
6 HØRTE Kåre Norway National Team    
7 LENTZ Christian Sweden National Team    
8 ZALAS Rickard Hässleholms CK    
9 JØRGENSEN Sven Kristian Norway National Team    
10 AXLUND Per-Anders Hudiksvalls CK    
11 EKLUND Rauni Finland National Team    
12 GUSTAVSSON Thomas CK Ceres    
13 FRIMODIGS Tomas Borlänge CK    
14 CHRISTENSEN Rolf Sandefjord SK / NOR    
15 AXLUND Lars-Åke Hudiksvalls CK    
16 SPÅNG Ulf Mjölby CK    
17 BODIN Jan Norway National Team    
18 SÄFSTRÖM Willy CK Antilopen    
19 NILJA Ingmar CK Bure    
20 HEDLUND Per-Olov Kopparbergs CK    
21 FREDRIKSEN Pål Norway National Team 2:08:36 0:05
22 DORSCH Håkan CK ECI Champion    
23 LJUNGQVIST Mikael Mölndals CK    
24 NIELSEN Lars Uffe Team Ringsted / DEN 2:08:40 0:09
25 HARTIKKA Pekka Finland National Team 2:08:47 0:16
26 SALÉN Anders CK Dainon 2:11:09 2:38
27 JOHANSSON Bernt CK Wano 2:13:40 5:09
28 PEKKANEN Keijo Finland National Team 2:18:37 10:06
29 GEORGSSON Per Norbergs CK 2:27:56 19:25
  NORDSTRÖM Ola Bålsta CK DNF  
  EKHOLM Hans Vallentuna CK    
  ERIKSSON Anders CK Antilopen    
  GRAFSTRÖM Hans CK Uni    
  ÅBERG Tomas Sweden National Team    
  ENGLUND Stefan CK Antilopen    
  NILSSON Anders CK Antilopen    
  PERSSON Anders Eslövs CK    
  GREN Christer Finland National Team    
  BERGSTRÖM Krister Fredrikshofs IF CK    
  DOMEIJ Per-Åke Gottne IF    
  PERSSON Håkan Eslövs CK DNS  
Klass Herrar Veteraner 45 år.

Linjelopp.

Distans: 8 varv x 17 km = 136 km.,  Snitthast: 38,5 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 SØRENSEN Runar Norway National Team 3:31:47  
2 BORNAK Michael C.C. Hillerød / DEN 3:33:15 1:28
3 ELMGREN Jan Finland National Team 3:33:16 1:29
4 MAGNUSSON Anders Sweden National Team    
5 JOHANSSON Jonny Sweden National Team    
6 ANDERSSON Boine Nässjö CK    
7 KYLLÖNEN Ilpo Finland National Team    
8 ANDREASSON Tomas Laholmscyklisten CK    
9 GILBERG John Rune Norway National Team    
10 KUHL Stefan Sweden National Team    
11 THANDER Stefan Mölndals CK    
12 GUSTAFSSON Kenneth Sweden National Team    
13 NIELSEN Michael Hvidovre.C.K. / DEN    
14 JOHANSSON Conny Falköpings CK    
15 HÖGBERG Roland Sandvikens CK    
16 BÄCK Peter Falu CK    
17 TYLLMAN Lennart Länna Sport CK 3:33:19 1:32
18 TANGE Esben Hvidovre.C.K. / DEN    
19 COLLANDER Martin Kungälvs CK    
20 GRØTTE Alf TVK Trondheim / NOR    
21 PETTERSSON Håkan CK Cykelcity.se    
22 BJÖRKMAN Håkan CK ECI Champion    
23 DELFIN Kimmo CK ECI Champion    
24 BERG Øyvind Norway National Team    
25 BERGGREN Roger Sweden National Team    
26 SCHYLSTRÖM Anders CK Antilopen    
27 RUDAL Lars CK Valhall 3:33:24 1:37
28 SOLEIM Leif Ivar Norway National Team 3:33:27 1:40
29 SLETTA Kåre Norway National Team 3:33:28 1:41
30 NILSSON Peter CK Antilopen 3:33:40 1:53
31 JÖNSSON Mikke Hisingens CK 3:33:50 2:03
32 KIVIKOSKI Jukka Bålsta CK 3:49:51 18:04
  PARBST Henrik Hvidovre.C.K. / DEN DNF  
  JONSSON Robert CK Norrtälje    
  VÄRNQVIST Peter CK Norrtälje    
  ROOS Björn Länna Sport CK    
  TORPMAN Dick Team CK Cyklig DNS  
  AARNSETH Janne Hisingens CK    
  ALATALO Kristian Finland National Team    
  HIETALA Jukka Finland National Team    
  LØFSGAARD Fredrik Norway National Team    
  KRONQVIST Bill  CK Valhall    
  MÅRTENSSON Per-Anders Burseryds IF    
  BERGLUND Thord FK Volvo    
  KOISTILA Ari TuUI / FIN    
Klass Herrar Veteraner 40 år.

Linjelopp.

Distans: 8 varv x 17 km = 136 km.,  Snitthast: 41,5 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 JOHANSSON Peter Sweden National Team 3:16:49  
2 NILSSON Thomas Fredrikshofs IF CK 3:24:37 7:48
3 GARTMAN Jonas Sweden National Team    
4 BJÖRKMAN Pär Sweden National Team    
5 ALTO Miko Jurvan Voima / FIN    
6 ALMSIN Michael CK Hymer    
7 WIDING Tony Cyclecomponents.com CK    
8 KARLSSON Björn Söderköpings SK    
9 ANDERSSON Tommy Gottne IF    
10 HERNSTRÖM Tomas Vallentuna CK    
11 TORSTENSSON Ola Sweden National Team    
12 LARSÉN Stefan CK Valhall    
13 HALONEN Pasi Gottne IF    
14 UPPSTRÖMER Joacim CK Uni    
15 TJØTTA Erik Norway National Team    
16 PETTERSSON Joachim CK Valhall    
17 BENGTSSON Andreas CK Bure    
18 PAULIN Carl-Johan CK Valhall    
19 ENGLESSON Joachim CK Uni    
20 GONZALEZ Gualberto Fredrikshofs IF CK    
21 JOHANSSON Ulf CK Valhall    
22 WATTVIL Peter Fredrikshofs IF CK    
23 STENGÅRD Stefan Sweden National Team    
24 KARLSSON Inge AF Aktivera    
25 TELL Jonas IK Ymer    
26 LØGE Helge Norway National Team    
27 MAGNUSSON Mikael Falköpings CK 3:24:44 7:55
28 HEDLUND Mats  Brudpiga RK    
29 ERIKSSON Thomas Västerås CK 3:24:50 8:01
30 SKOG Magnus Sandvikens CK    
31 SARENMARK Jan Brudpiga RK    
32 EVENSEN Geir Norway National Team 3:24:52 8:03
33 WAHLUND Anders Fredrikshofs IF CK    
34 NILSSON Krister Luleå CK 3:25:06 8:17
35 WAHLQVIST Marcus Hisingens CK 3:25:35 8:46
36 EIRING Petter CK Lunedi 3:30:51 14:02
37 ENGSTRÖM Robert Hisingens CK 3:35:11 18:22
38 LIND Tony CK Valhall    
39 JELLHEDE Anders Klubben Cyklisten 3:36:34 19:45
40 NILSSON Jonas CK Revanche 3:39:47 22:58
41 THULIN Peter Hässleholms CK 3:41:03 24:14:00
  SJÖBERG Bazze Sandvikens CK DNF  
  JÖRGENSEN Claus Sorö.B.C. / DEN    
  GUNNARSSON Jonas Fredrikshofs IF CK    
  ANDERSSON Mats Gottne IF    
  JOHANSSON Roger Fredrikshofs IF CK    
  WACHLER Peter Fredrikshofs IF CK    
  STRAND Hugo Norway National Team    
  ERIKSSON Leif AF Aktivera    
  SÖDERLUND Niclas AF Aktivera    
  ANDERSSON Bjarne Almby IK    
  ZIMMERMAN Jan CK Antilopen    
  LUNDGREN Peter CK Norrtälje    
  NILSSON Ulf CK Uni    
  GRANDIN Stefan Fredrikshofs IF CK    
  INGELGÅRD Martin Fredrikshofs IF CK    
  STARKERUD Jesper Fredrikshofs IF CK    
  KARLSSON  Ola Hässleholms CK    
  LILJA Daniel Nässjö CK    
  ALMGREN Richard Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  LAGERKVIST Stefan Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  VINDAHL Tomas Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  BUCHTRUP Jesper Team Ringsted / DEN    
  KARLSSON Joakim Västerås CK    
  NILSSON Mikael Fredrikshofs IF CK DNS  
  JONSSON Magnus Gävle CA    
  ALFREDSSON Jonas CK ECI Champion    
  VÁRADI Thomas CK ECI Champion    
  OLSSON Jörgen CK Uni    
  SWENNING Regin CK Uni    
  SUNDQVIST Stefan Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  HAWKINS Neil Team CK Cyklig    
Klass Herrar Veteraner 30 år.

Linjelopp.

Distans: 8 varv x 17 km = 136 km.,  Snitthast: 36,8 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 ERJOMAA Timo Finland National Team 3:41:50  
2 LINDSTRÖM Christer Sweden National Team 3:41:54 0:04
3 ASPMAN Jonas Sweden National Team 3:42:05 0:15
4 LAGER Pär CK Valhall    
5 ELLINGSEN Jone Norway National Team    
6 GREIJUS Erik CK Valhall    
7 MARA Luca CK Cykelcity.se    
8 STANDAL Jan Ove Norway National Team    
9 KUMLIN Oscar CK Valhall    
10 GRANLY Lars Erik Norway National Team    
11 BÄCKGREN Gunnar Norbergs CK    
12 FREMIN Håkan CK Valhall    
13 GUSTAVSSON Patrik Fredrikshofs IF CK    
14 OLAUSSON Mattias Sweden National Team    
15 HELLBERG Franz Hudiksvalls CK    
16 DAHL Glenn Hisingens CK    
17 WAHLSTEDT Andreas Almby IK    
18 LINDSTRÖM Peter CK Uni    
19 NILSSON Jörgen CK Norrtälje    
20 WIBERG Otto Fredrikshofs IF CK    
21 BENGTSSON Magnus CK Bure    
22 ERIKSSON Jonas Brudpiga RK    
23 NILSSON Niclas Almby IK    
24 HEDLUND Pär Hässleholms CK    
25 BLOMBERG Mats CK Valhall    
26 JANSSON Magnus Brudpiga RK    
27 RAWE Niclas Vallentuna CK    
28 AASKOV Stefan Bålsta CK    
29 ELOLUOTO Sami Finland National Team    
30 SEGERLIND Daniel Sandvikens CK    
31 GATENSJÖ Niclhas Team Cykelcity    
32 HERTZMAN Martin Hisingens CK    
33 MATTSSON Peter Sweden National Team    
34 OLLIKAINEN Jouni Finland National Team    
35 BJÖRK Peter Eskilstuna IK    
36 LINTALA Markus Sweden National Team    
37 RAY Colin CK Norrtälje    
38 VAINIO Panu Finland National Team    
39 ANDERSSON Jesper CK Norrtälje 3:42:18 0:28
40 WINELL Björn CK Uni 3:43:12 1:22
41 RUTSTRÖM Jonas CK Uni 3:44:30 2:40
42 THELL Per-Niclas Örebrocyklisterna 3:44:47 2:57
  TJERNLUND Joakim Brudpiga RK DNF  
  JONSSON Stefan Bålsta CK    
  BOSTRÖM Björn Fredrikshofs IF CK    
  GABRIELSSON Robert Team CK Cyklig    
  PETTERSÉN Magnus Almby IK    
  BODEGREN Patrik CK Ceres    
  BYLUND Patric CK Crescendo Velo    
  JANSSON David CK Crescendo Velo    
  OLSSON Göran CK Crescendo Velo    
  PETRUSSON Jonas CK Crescendo Velo    
  SUNDEWALL Jesper CK Crescendo Velo    
  ELMFELDT David CK Cykelcity.se    
  JOHANSSON Marcus CK Cykelcity.se    
  JOHANSSON Johan CK Hymer    
  RÖNNEFALL Niklas CK Uni    
  CORDOVA Victor CK Valhall    
  NORLANDER Lars CK Valhall    
  PETTERSEN Joachim Norway National Team    
  WESTMAN Joakim Sandvikens CK    
  BJÖRKDAHL Morgan Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  MÅRTENSSON Andreas Sigtuna Märsta Arlanda CK    
  VARALO Janne Jurvan Voima / FIN    
  NORGREN Patrik CK Valhall DNS  
  BERGGREN Martin Eskilstuna IK    
  BERNTSEN Peter CK Master    
  SARSGARD Mikael Brudpiga RK    
  FINMAN Stefan CK ECI Champion    
  NORDIN Jonas Hudiksvalls CK    
  TOLEDO Mario Team Cykelcity    
Klass Damer Veteraner 30 år.

Linjelopp.

Distans: 4 varv x 17 km = 68 km.,  Snitthast: 24,2 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

Plc Namn Förening Tid Diff
1 DOLK Sara Oskarshamns CK 2:48:44  
2 BERG Anette Sorö.B.C. / DEN    
3 CLAESSON Anna Sweden National Team    
4 RYDLUND Malin Sweden National Team    
5 MAGNUSSON Jennie Gottne IF    
6 AXMAN Lisa Christin Norway National Team    
  JUVIK Elin Norway National Team DNF  
  EVJEN-JANSEN Henriette Norway National Team