Resultatlista

Nordic Master Time Trial 2008

2.8.2008

Klass Damer Veteraner 50 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 36,4 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.
  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 LAURIO Aino Finland National Team 49:25,4  
  2 STRISLAND Gunn Marit Norway National Team 49:35,0 00:09,6
  3 DREJER Lone Gladsaxe / DEN 49:45,7 00:20,3
  4 LINDMARK Ingrid Sweden National Team 50:40,8 01:15,4
  5 WESTBY Bente Norway National Team 53:43,0 04:17,6
  6 GRANDE Trude Norway National Team 01:15,3 11:49,9
Anmälda: 6
Startande: 6
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 STRISLAND Gunn Mari Norway National Team 25:17,0  
  2 LAURIO Aino Finland National Team 25:36,0 00:19,0
  3 DREJER Lone Gladsaxe / DEN 25:44,0 00:27,0
  4 LINDMARK Ingrid Sweden National Team 26:19,0 01:02,0
  5 WESTBY Bente Norway National Team 27:30,0 02:13,0
  6 GRANDE Trude Norway National Team 30:59,0 05:42,0
Klass Damer Veteraner 40 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 39,4 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 HAUGSBØ Hild Norway National Team 45:42,4  
  2 JENSEN Bente Hvidovre.C.K. / DEN 46:21,2 00:38,8
  3 JØRGENSEN KROKDAL Heidi Norway National Team 46:35,8 00:53,4
  4 JEGENSTAM Lotta Sweden National Team 48:56,0 03:13,6
  5 WÅNGGREN Ulrika Sweden National Team 49:54,3 04:11,9
  6 PALM Martina Sweden National Team 50:13,7 04:31,3
  7 ANUND Kristina Mjölby CK 50:40,8 04:58,4
  8 LAMPINEN Ingela Luleå CK 51:51,4 06:09,0
    ODDAN Nina Rise Norway National Team DNS  
Anmälda: 9
Startande: 8
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 HAUGSBØ Hild Norway National Team 23:14,0  
  2 JØRGENSEN KROKD Norway National Team 23:44,0 00:30,0
  3 JENSEN Bente Hvidovre.C.K. / DEN 23:50,0 00:36,0
  4 JEGENSTAM Lotta Sweden National Team 24:54,0 01:40,0
  5 WÅNGGREN Ulrika Sweden National Team 25:37,0 02:23,0
  6 PALM Martina Sweden National Team 25:44,0 02:30,0
  7 ANUND Kristina Mjölby CK 25:53,0 02:39,0
  8 LAMPINEN Ingela Luleå CK 26:37,0 03:23,0
Klass Damer Veteraner 30 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 40,9 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 JUVIK Elin Norway National Team 43:59,0  
  2 BERG Anette Sorö.B.C. / DEN 45:30,2 01:31,2
  3 AXMAN Lisa Christin Norway National Team 45:45,7 01:46,7
  4 RYDLUND Malin Sweden National Team 47:55,9 03:56,9
  5 HJELM Susanne Fredrikshofs IF CK 49:09,7 05:10,7
  6 DOLK Sara Oskarshamns CK 49:42,7 05:43,7
  7 MAGNUSSON Jennie Sweden National Team 50:21,7 06:22,7
Anmälda: 7
Startande: 7
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 JUVIK Elin Norway National Team 22:00,0  
  2 BERG Anette Sorö.B.C. / DEN 23:13,0 01:13,0
  3 AXMAN Lisa Christin Norway National Team 23:19,0 01:19,0
  4 RYDLUND Malin Sweden National Team 24:00,0 02:00,0
  5 HJELM Susanne Fredrikshofs IF CK 25:03,0 03:03,0
  6 MAGNUSSON Jennie Sweden National Team 25:26,0 03:26,0
  7 DOLK Sara Oskarshamns CK 25:33,0 03:33,0
Klass Herrar Veteraner 70 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 38,5 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 BODIN Anders Sweden National Team 46:46,0  
  2 JERGEFALK Alf Sweden National Team 47:48,8 01:02,8
  3 STHUWEBACK Sune Sweden National Team 48:47,7 02:01,7
  4 PURANEN Lauri Finland National Team 49:06,7 02:20,7
  5 FRANZEN Bengt Ödeshögs CK 52:54,6 06:08,6
  6 RÖNNEFALL Rolf CK Uni 53:31,7 06:45,7
Anmälda: 6
Startande: 6
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 BODIN Anders Sweden National Team 24:10,0  
  2 JERGEFALK Alf Sweden National Team 24:22,0 00:12,0
  3 STHUWEBACK Sune Sweden National Team 25:13,0 01:03,0
  4 FRANZEN Bengt Ödeshögs CK 27:00,0 02:50,0
  5 RÖNNEFALL Rolf CK Uni 27:22,0 03:12,0
  6 PURANEN Lauri Finland National Team 49:06,6 24:56,6
Klass Herrar Veteraner 65 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 40,6 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 VAGTHOLM Søren Odense Energi / DEN 44:22,1  
  2 JEPPESEN Claus Team Ringsted / DEN 45:22,6 01:00,5
  3 BRØNDUM Bjarne Odense Energi / DEN 46:36,9 02:14,8
  4 JONSON Åke Sweden National Team 46:42,3 02:20,2
  5 OLSSON Trond Sweden National Team 47:05,6 02:43,5
  6 PETTERSEN Erik Norway National Team 47:34,3 03:12,2
  7 NORDGREN Lars Västerås CK 49:14,2 04:52,1
  8 POLLAK Tommy Fredrikshofs IF CK 56:32,6 12:10,5
    BRINK Kai Sweden National Team DNF  
    WINGE Sören CK Uni DNS  
    LEVERIN Åke Sigtuna Märsta Arlanda CK  
    TYRHAUG Olav Norway National Team    
Anmälda: 12
Startande: 9
Utgått: 1

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 VAGTHOLM Søren Odense Energi / DEN 22:50,0  
  2 JEPPESEN Claus Team Ringsted / DEN 23:09,0 00:19,0
  3 OLSSON Trond Sweden National Team 24:00,0 01:10,0
    BRINK Kai Sweden National Team    
  5 JONSON Åke Sweden National Team 24:06,0 01:16,0
  6 BRØNDUM Bjarne Odense Energi / DEN 24:09,0 01:19,0
  7 PETTERSEN Erik Norway National Team 24:19,0 01:29,0
  8 NORDGREN Lars Västerås CK 25:30,0 02:40,0
  9 POLLAK Tommy Fredrikshofs IF CK 28:43,0 05:53,0
Klass Herrar Veteraner 60 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 43,3 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 KARLSSON Jan Sweden National Team 41:37,6  
  2 FJELLBERG Gunnar Norway National Team 43:22,0 01:44,4
  3 NILSSON Christer Sweden National Team 44:09,1 02:31,5
  4 FLORAGER Steen Team Ringsted / DEN 44:15,1 02:37,5
  5 STRÖMBERG Nils-Erik Uddevalla CK 45:03,5 03:25,9
  6 SVENSSON Bernt Sweden National Team 45:37,0 03:59,4
  7 NORDIN Lars Sweden National Team 45:39,8 04:02,2
  8 STENSTRÖM Ulf Finland National Team 48:12,7 06:35,1
  9 KARLSSON Arne CK Ceres 48:45,3 07:07,7
  10 SERRANDER Stefan CK ECI Champion 50:25,0 08:47,4
    JUNEHOLT Erik Sweden National Team DNF  
    TANTTU Matti Finland National Team DNS  
Anmälda: 12
Startande: 11
Utgått: 1

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 KARLSSON Jan Sweden National Team 21:12,0  
  2 FJELLBERG Gunnar Norway National Team 22:20,0 01:08,0
  3 FLORAGER Steen Team Ringsted / DEN 22:26,0 01:14,0
  4 NILSSON Christer Sweden National Team 22:40,0 01:28,0
  5 STRÖMBERG Nils-Erik Uddevalla CK 23:00,0 01:48,0
  6 NORDIN Lars Sweden National Team 23:20,0 02:08,0
  7 SVENSSON Bernt Sweden National Team 23:26,0 02:14,0
  8 STENSTRÖM Ulf Finland National Team 24:18,0 03:06,0
  9 KARLSSON Arne CK Ceres 24:50,0 03:38,0
  10 SERRANDER Stefan CK ECI Champion 26:00,0 04:48,0
Klass Herrar Veteraner 55 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 43,7 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 SIMONSEN Tor-Arne Norway National Team 41:14,3  
  2 PETTERSSON Lennart Sweden National Team 42:57,8 01:43,5
  3 RUNCRANTZ Tommy Sweden National Team 42:59,5 01:45,2
  4 KJØRSTAD Helge Norway National Team 43:07,0 01:52,7
  5 JOHANSSON Sonny Sweden National Team 43:10,5 01:56,2
  6 PETTERSSON Tommy Sweden National Team 43:44,2 02:29,9
  7 MALMBERG Bernt Team Bitwise CK 44:21,0 03:06,7
  8 FOLKESSON Håkan Örebrocyklisterna 44:37,5 03:23,2
  9 ELBRI Peter Örebrocyklisterna 44:45,3 03:31,0
  10 VEVLE Frode Norway National Team 45:13,8 03:59,5
  11 BRYHN Arne Norway National Team 45:22,0 04:07,7
  12 TÖYRÄ Göran CK Master 45:37,1 04:22,8
  13 BØRILDSEN Arnar Norway National Team 45:39,6 04:25,3
  14 TANSKANEN Jaakko Finland National Team 45:47,6 04:33,3
  15 ERIKSSON Roland Luleå CK 45:59,0 04:44,7
  16 LITTKE Jan Sigtuna Märsta Arlanda CK 46:06,2 04:51,9
  17 IMMONEN Matti Finland National Team 47:01,5 05:47,2
  18 GRAVERSEN Finn CK Norrtälje 47:02,7 05:48,4
  19 CHRISTIANSEN Aage CK Nittedal / NOR 48:21,5 07:07,2
  20 LORENTZON Olof Kinds CK 48:31,5 07:17,2
    OHLSSON Christer Fredrikshofs IF CK DNS  
Anmälda: 21
Startande: 20
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 SIMONSEN Tor-Arne Norway National Team 21:20,0  
  2 KJØRSTAD Helge Norway National Team 22:00,0 00:40,0
  3 PETTERSSON Lennart Sweden National Team 22:07,0 00:47,0
  4 JOHANSSON Sonny Sweden National Team 22:10,0 00:50,0
  5 RUNCRANTZ Tommy Sweden National Team 22:13,0 00:53,0
  6 PETTERSSON Tommy Sweden National Team 22:30,0 01:10,0
  7 FOLKESSON Håkan Örebrocyklisterna 22:39,0 01:19,0
  8 MALMBERG Bernt Team Bitwise CK 22:40,0 01:20,0
  9 ELBRI Peter Örebrocyklisterna 23:05,0 01:45,0
  10 BRYHN Arne Norway National Team 23:20,0 02:00,0
  11 VEVLE Frode Norway National Team 23:27,0 02:07,0
  12 TÖYRÄ Göran CK Master 23:29,0 02:09,0
  13 TANSKANEN Jaakko Finland National Team 23:33,0 02:13,0
  14 BØRILDSEN Arnar Norway National Team 23:35,0 02:15,0
  15 ERIKSSON Roland Luleå CK 23:45,0 02:25,0
  16 LITTKE Jan Sigtuna Märsta Arlanda CK 24:00,0 02:40,0
  17 IMMONEN Matti Finland National Team 24:17,0 02:57,0
  18 GRAVERSEN Finn CK Norrtälje 24:30,0 03:10,0
  19 CHRISTIANSEN Aage CK Nittedal / NOR 24:45,0 03:25,0
  20 LORENTZON Olof Kinds CK 25:06,0 03:46,0
Klass Herrar Veteraner 50 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 44,8 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 ÅBERG Tomas Sweden National Team 40:08,3  
  2 TROELL Torbjörn Sweden National Team 41:16,5 01:08,2
  3 LENTZ Christian Sweden National Team 41:28,5 01:20,2
  4 GILLBERG  Lars Sweden National Team 41:36,5 01:28,2
  5 SØNJU Jan Erik Norway National Team 41:37,0 01:28,7
  6 CHRISTENSEN Rolf Norway National Team 42:28,2 02:19,9
  7 DORSCH Håkan Sweden National Team 42:47,1 02:38,8
  8 PETTERSSON Göran CK Ceres 43:52,0 03:43,7
  9 EKLUND Rauni Finland National Team 44:38,5 04:30,2
  10 SALÉN Anders CK Dainon 44:50,0 04:41,7
  11 LJUNGQVIST Mikael Mölndals CK 45:14,2 05:05,9
  12 ANUND Roger Mjölby CK 45:48,0 05:39,7
  13 EKHOLM Hans Vallentuna CK 45:48,3 05:40,0
  14 ERIKSSON Anders CK Antilopen 45:52,6 05:44,3
  15 JØRGENSEN Tom Norway National Team 45:54,3 05:46,0
  16 NORDSTRÖM Ola Bålsta CK 46:05,2 05:56,9
  17 GRAFSTRÖM Hans CK Uni 46:22,1 06:13,8
  18 HARTIKKA Pekka Finland National Team 47:27,5 07:19,2
    FREDRIKSEN Pål Norway National Team DNF  
    TRYGGED Sven Sigtuna Märsta Arlanda CK DNS  
Anmälda: 20
Startande: 19
Utgått: 1

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 ÅBERG Tomas Sweden National Team 20:36,0  
  2 TROELL Torbjörn Sweden National Team 21:15,0 00:39,0
  3 GILLBERG  Lars Sweden National Team 21:17,0 00:41,0
  4 LENTZ Christian Sweden National Team 21:19,0 00:43,0
  5 SØNJU Jan Erik Norway National Team 21:22,0 00:46,0
  6 CHRISTENSEN Rolf Norway National Team 21:47,0 01:11,0
  7 DORSCH Håkan Sweden National Team 22:24,0 01:48,0
  8 PETTERSSON Göran CK Ceres 22:40,0 02:04,0
  9 SALÉN Anders CK Dainon 23:00,0 02:24,0
    EKLUND Rauni Finland National Team    
  11 LJUNGQVIST Mikael Mölndals CK 23:09,0 02:33,0
  12 JØRGENSEN Tom Norway National Team 23:22,0 02:46,0
  13 ERIKSSON Anders CK Antilopen 23:28,0 02:52,0
  14 ANUND Roger Mjölby CK 23:33,0 02:57,0
  15 EKHOLM Hans Vallentuna CK 23:34,0 02:58,0
  16 GRAFSTRÖM Hans CK Uni 23:42,0 03:06,0
  17 NORDSTRÖM Ola Bålsta CK 23:56,0 03:20,0
  18 HARTIKKA Pekka Finland National Team 25:32,0 04:56,0
Klass Herrar Veteraner 45 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 44,1 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 PARBST Henrik Hvidovre.C.K. / DEN 40:47,2  
  2 KRONQVIST Bill  CK Valhall 40:55,1 00:07,9
  3 HIETALA Jukka Finland National Team 41:14,6 00:27,4
  4 ELMGREN Jan Finland National Team 41:17,4 00:30,2
  5 BORNAK Michael C.C. Hillerød / DEN 41:38,3 00:51,1
  6 GILBERG John Rune Norway National Team 42:12,4 01:25,2
  7 KUHL Stefan Sweden National Team 42:23,6 01:36,4
  8 SOLEIM Leif Ivar Norway National Team 42:24,6 01:37,4
  9 JÖNSSON Mikke Hisingens CK 42:51,6 02:04,4
  10 ASPERHEIM Frode Norway National Team 43:34,2 02:47,0
  11 KIVIKOSKI Jukka Bålsta CK 43:54,7 03:07,5
  12 HÖGBERG Roland Sandvikens CK 44:41,2 03:54,0
  13 COLLANDER Martin Kungälvs CK 44:48,9 04:01,7
  14 JINNELID Jörgen Roslagens Cykelklubb 47:42,7 06:55,5
    TORPMAN Dick Team CK Cyklig DNS  
    AARNSETH Janne Hisingens CK    
    ALATALO Kristian Finland National Team    
    BERGGREN Roger Sweden National Team    
    LØFSGAARD Fredrik Norway National Team    
Anmälda: 19
Startande: 14
Utgått: 0

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 PARBST Henrik Hvidovre.C.K. / DEN 20:50,0  
  2 HIETALA Jukka Finland National Team 21:03,0 00:13,0
  3 KRONQVIST Bill  CK Valhall 21:07,0 00:17,0
  4 BORNAK Michael C.C. Hillerød / DEN 21:10,0 00:20,0
  5 ELMGREN Jan Finland National Team 21:19,0 00:29,0
  6 GILBERG John Rune Norway National Team 21:44,0 00:54,0
  7 KUHL Stefan Sweden National Team 21:48,0 00:58,0
  8 SOLEIM Leif Ivar Norway National Team 21:50,0 01:00,0
  9 JÖNSSON Mikke Hisingens CK 22:00,0 01:10,0
  10 ASPERHEIM Frode Norway National Team 22:35,0 01:45,0
  11 KIVIKOSKI Jukka Bålsta CK 22:36,0 01:46,0
  12 COLLANDER Martin Kungälvs CK 23:00,0 02:10,0
  13 HÖGBERG Roland Sandvikens CK 23:05,0 02:15,0
  14 JINNELID Jörgen Roslagens Cykelklubb 24:29,0 03:39,0
Klass Herrar Veteraner 40 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 44,9 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 STENBRINK Björn Eskilstuna IK 40:06,5  
  2 GARTMAN Jonas Åstorps CK 40:35,5 00:29,0
  3 BJÖRKMAN Pär Sweden National Team 40:42,4 00:35,9
  4 STENGÅRD Stefan Sweden National Team 40:49,5 00:43,0
  5 STRAND Hugo Norway National Team 40:52,7 00:46,2
  6 PERSSON Lars Fredrikshofs IF CK 41:37,5 01:31,0
  7 TELL Jonas Sweden National Team 41:51,7 01:45,2
  8 EIRING Petter CK Lunedi 42:02,2 01:55,7
  9 SJÖKVIST Mikael Sweden National Team 42:03,0 01:56,5
  10 TORSTENSSON Ola Örebrocyklisterna 42:07,7 02:01,2
  11 REHDER Michael Sweden National Team 42:12,0 02:05,5
  12 FAGRELL Niclas Sigtuna Märsta Arlanda CK 42:31,1 02:24,6
  13 WATTVIL Peter Fredrikshofs IF CK 42:48,5 02:42,0
  14 LARSÉN Stefan CK Valhall 42:54,3 02:47,8
  15 LANDGREN Pär-Anders Örebrocyklisterna 42:59,0 02:52,5
  16 BENGTSSON Andreas CK Bure 43:13,4 03:06,9
  17 JOHANSSON Roger Fredrikshofs IF CK 43:18,3 03:11,8
  18 JÖRGENSEN Claus Sorö.B.C. / DEN 44:05,1 03:58,6
  19 ANDERSSON Mats Gottne IF 44:13,1 04:06,6
  20 KARLSSON Peter CK Valhall 44:41,3 04:34,8
  21 LANDBLOM Jörgen Sandvikens CK 44:45,3 04:38,8
  22 KARLSSON Björn Söderköpings SK 44:53,9 04:47,4
  23 GUNNARSSON Jonas Fredrikshofs IF CK 45:08,5 05:02,0
  24 GERHARDSSON Johan Almby IK 45:32,1 05:25,6
  25 JANSSON Peter Sandvikens CK 46:13,9 06:07,4
  26 ALVIK Richard TSKL / NOR 47:55,6 07:49,1
  27 HÅKANSSON Per Stockholm City TC 52:12,8 12:06,3
    SKOG Magnus Sandvikens CK DNF  
    SJÖBERG Bazze Sandvikens CK DNS  
    KIERECK  Frank Örebrocyklisterna    
    OLSSON Jörgen CK Uni    
    JAEDERFELDT Leif Sigtuna Märsta Arlanda CK  
    NILSSON Mikael Fredrikshofs IF CK    
    JONSSON Magnus Gävle CA    
    WACHLER Peter Fredrikshofs IF CK    
    ALFREDSSON Jonas CK ECI Champion    
Anmälda: 36
Startande: 28
Utgått: 1

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 STENBRINK Björn Eskilstuna IK 20:40,0  
  2 BJÖRKMAN Pär Sweden National Team 21:00,0 00:20,0
  3 STRAND Hugo Norway National Team 21:03,0 00:23,0
  4 GARTMAN Jonas Åstorps CK 21:05,0 00:25,0
    STENGÅRD Stefan Sweden National Team    
  6 TELL Jonas Sweden National Team 21:29,0 00:49,0
  7 PERSSON Lars Fredrikshofs IF CK 21:30,0 00:50,0
  8 SJÖKVIST Mikael Sweden National Team 21:38,0 00:58,0
  9 EIRING Petter CK Lunedi 21:46,0 01:06,0
  10 TORSTENSSON Ola Örebrocyklisterna 21:48,0 01:08,0
  11 REHDER Michael Sweden National Team 21:59,0 01:19,0
  12 WATTVIL Peter Fredrikshofs IF CK 22:03,0 01:23,0
  13 FAGRELL Niclas Sigtuna Märsta Arlanda CK 22:07,0 01:27,0
  14 LANDGREN Pär-Ander Örebrocyklisterna 22:08,0 01:28,0
  15 LARSÉN Stefan CK Valhall 22:10,0 01:30,0
  16 BENGTSSON Andreas CK Bure 22:28,0 01:48,0
  17 JOHANSSON Roger Fredrikshofs IF CK 22:32,0 01:52,0
  18 JÖRGENSEN Claus Sorö.B.C. / DEN 22:50,0 02:10,0
  19 LANDBLOM Jörgen Sandvikens CK 22:57,0 02:17,0
  20 KARLSSON Peter CK Valhall 23:06,0 02:26,0
  21 GUNNARSSON Jonas Fredrikshofs IF CK 23:12,0 02:32,0
  22 GERHARDSSON Joha Almby IK 23:36,0 02:56,0
  23 KARLSSON Björn Söderköpings SK 23:41,0 03:01,0
  24 JANSSON Peter Sandvikens CK 24:00,0 03:20,0
  25 ALVIK Richard TSKL / NOR 24:50,0 04:10,0
  26 HÅKANSSON Per Stockholm City TC 27:28,0 06:48,0
Klass Herrar Veteraner 30 år.

Tempolopp från Odensala till Odensala.

Distans: 30 km,  Snitthast: 45,1 km/tim.

Arrangör: Sigtuna Märsta Arlanda CK.

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 ERJOMAA Timo Finland National Team 39:54,8  
  2 DAHL Glenn Sweden National Team 40:19,1 00:24,3
  3 LINTALA Markus Sweden National Team 40:27,7 00:32,9
  4 ELLINGSEN Jone Norway National Team 40:39,9 00:45,1
  5 GRANLY Lars Erik Norway National Team 41:01,9 01:07,1
  6 STANDAL Jan Ove Norway National Team 41:10,2 01:15,4
  7 BÄCKGREN Gunnar Sweden National Team 41:25,9 01:31,1
  8 NORDQVIST Johan CK Cykelcity.se 42:53,7 02:58,9
  9 WINELL Björn CK Uni 42:55,8 03:01,0
  10 TJERNLUND Joakim Brudpiga RK 43:00,3 03:05,5
  11 ÖHMAN Mikael Sandvikens CK 43:05,3 03:10,5
  12 SEMART Göran CK Crescendo Velo 43:21,9 03:27,1
  13 NORGREN Patrik CK Valhall 43:39,8 03:45,0
  14 GREIJUS Erik CK Valhall 43:53,8 03:59,0
  15 BOSTRÖM Björn Fredrikshofs IF CK 44:17,2 04:22,4
  16 GABRIELSSON Robert Team CK Cyklig 44:21,1 04:26,3
  17 JONSSON Stefan Bålsta CK 44:21,2 04:26,4
  18 HIRVONEN Ivan Fredrikshofs IF CK 45:01,3 05:06,5
  19 LINDBLOM Mattias Sandvikens CK 46:17,4 06:22,6
  20 IJKEMA Jolle Södertälje CK 46:18,3 06:23,5
    BERGGREN Martin Eskilstuna IK DNF  
    BERNTSEN Peter CK Master DNS  
    SARSGARD Mikael Brudpiga RK    
    MAISNIEMI Kreu Finland National Team    
Anmälda: 24
Startande: 21
Utgått: 1

Mellantid1

  Plc Namn Förening Tid Diff
  1 ERJOMAA Timo Finland National Team 20:43,0  
  2 DAHL Glenn Sweden National Team 20:56,0 00:13,0
  3 ELLINGSEN Jone Norway National Team 20:58,0 00:15,0
  4 LINTALA Markus Sweden National Team 21:00,0 00:17,0
  5 STANDAL Jan Ove Norway National Team 21:13,0 00:30,0
  6 GRANLY Lars Erik Norway National Team 21:14,0 00:31,0
  7 BÄCKGREN Gunnar Sweden National Team 21:19,0 00:36,0
  8 JONSSON Stefan Bålsta CK 22:01,0 01:18,0
  9 ÖHMAN Mikael Sandvikens CK 22:06,0 01:23,0
  10 TJERNLUND Joakim Brudpiga RK 22:08,0 01:25,0
  11 WINELL Björn CK Uni 22:14,0 01:31,0
    NORDQVIST Johan CK Cykelcity.se    
  13 NORGREN Patrik CK Valhall 22:30,0 01:47,0
  14 BERGGREN Martin Eskilstuna IK 22:40,0 01:57,0
  15 GABRIELSSON Robert Team CK Cyklig 22:45,0 02:02,0
  16 SEMART Göran CK Crescendo Velo 22:50,0 02:07,0
  17 GREIJUS Erik CK Valhall 22:54,0 02:11,0
  18 HIRVONEN Ivan Fredrikshofs IF CK 23:14,0 02:31,0
  19 BOSTRÖM Björn Fredrikshofs IF CK 23:42,0 02:59,0
  20 IJKEMA Jolle Södertälje CK 24:03,0 03:20,0
  21 LINDBLOM Mattias Sandvikens CK 24:20,0 03:37,0