Nivalan Pyssymäellä pidettiin 7.9. maastopyöräkilpailut. Kilpailut olivat avoimet pohjois-Suomen mestaruuskilpailut.

Miehet yleinen 48 km
1. Jarkko Vähäkangas Kälviän Tarmo 2:04:41
2. Juha Kangaskokko CC Picaro 2:09:31
3. Daniel Schwarz PK Team 2:10:32
4. Alex Schwarz PK Team 2:10:35
5. Kari Maunumäki Kälviän Tarmo 2:12:00
6. Jaakko Mursu Kuopion Pyöräilyseura 2:12:00
7. Toni Pisano PK Team 2:14:55
8. Alexander Lomakin Venäjä 2:20:49
9. Petri Keskitalo KiiRi 2:25:10
10. Juha Leppäkangas Oulun Tarmo 2:36:29
Kimmo Ovaska KiiRi DNF

Miehet 40 v 48 km
1. Ari Kansikas Pyörä Pojat 2:12:02
2. Heikki Haaparanta Ounaksen Pyörä Pojat 2:14:07
3. Hannu Jänkälä Ounaksen Pyörä Pojat 2:21:46
4. Jukka Kivirinta Pyörä Rinki 2:27:18
5. Timo Karvonen Cyclos 2:36:29
Keijo Hongisto Oulun Tarmo DNF

Miehet 50 v 24 km
1. Jari Hautasaari Oulun Tarmo 1:17:24
2. Markku Lesonen PK Team 1:20:15

Miehet harraste 48 km
1. Jari Kaarakainen Iisalmen Pyöräpojat 2:12:55
2. Hannu Oja Kalajoki 2:13:52
3. Kari Bovellan Iisalmen Pyöräpojat 2:25:24
4. Ville-Petteri Brax Ylivieska 2:28:24
5. Risto Oja Ylivieska 2:28:45
6. Pauli Sammalmaa F.A.C.T 2:29:03
7. Antti Koponen Kuopion Pyöräilyseura 2:29:56
8. Jari Kolehmainen KiiRi 2:30:54
9. Teppo Nygård Ylivieska 2:47:09
10. Samuli Kivimaa Ylivieska 3:02:00
Timo Vesalo Kuopion Pyöräilyseura DNF
Pasi Törmälehto Ylivieska DNF

Miehet harraste 26 km
1. Tuomas Ahola Nivala 53:19
2. Tuomas Harmaala Lohtajan Veikot 53:40
3. Hannu Marjoniemi Pyörä Rinki 54:07
4. Juhani Kumpusalo Pyörä Rinki 55:18
5. Harri Määttä Län Ra 56:02
6. Pauli Marjoniemi Pyörä Rinki 56:23
7. Juha Timlin Ylivieska 1:00:57
8. Pekka Herranen Pyörä Rinki 1:01:48

Naiset yleinen 24 km
1. Niina Jaako KiiRi 2:15:37

Naiset 18 v 24 km
1. Riinamaria Hongisto Oulun Tarmo 1:54:27

Naiset 16 v 24 km
1. Sofia Kansikas Pyörä Pojat 1:26:44
2. Rosa Törmänen Cyclos 1:27:27
3. Jenna Lajunen Vantaan Pyöräilijät 1:34:47

Naiset 14 v 24 km
1. Jasmin Kansikas Pyörä Pojat 1:34:47

Miehet 16 24 km
1. Heikki Soukka Pyörä Pojat 1:16:36

Miehet 14 24 km
1. Vili Leppänen TWD 1:14:14
2. Mikko Soukko Pyörä-Pojat 1:34:47

Tytöt 12 v 7 km
1. Anna Lahti Kälviän Tarmo 19:05
2. Emma Karjalainen Cyclos 20:01
3. Minni Leppänen TWD 22:58
4. Iida-Maria Marjoniemi Pyörä Rinki 24:05

Tytöt 10 v 7 km
1. Emma Lahti Kälviän Tarmo 24:10

Pojat 10 v 7 km
1. Pekka Soukko Pyörä Pojat 19:47
2. Ville Marjoniemi Pyörä Rinki 24:44
3. Tuomas Karvonen Cyclos 28:19

Pojat 8 v 7 km
1. Sampo Lahti Kälviän Tarmo 24:37
2. Kalle Marjoniemi Pyörä Rinki 30:48