kv. Ratapyöräilykilpailut 13.6.2008

Tulokset

1 km aika-ajo haaste eli kutsukilpailu
1. Daniel Novikov KJK/ Viro 1.08,31
2. Risto Aaltio VP 1.09,13

500 m aika-ajot lentävällä lähdöllä
Miehet


yhteispist.
1. Daniel Novikov KJK / Viro 29,58 20  
2. Risto Aaltio CCH 30,32 17  
3. Antti-Jussi Lummelampi TWD 30,85 15  
4. Janne Hänninen TW-L 31,00 13  
5. Anton Aro CCH 32,27 11  
6. Björn Stenwall Akilles 32,63 10  
7. Jyrki Terävuo TuUL 33,10 9  
8. Timo Riihelä CCH 33,38 8  
9. Mika Riihelä CCH 33,88 7  
10. Mika Vilen CCH 36,42 6  
11. Jan Elmgren CCH 36,90 5  

500 m aika-ajo seisovalla lähdöllä
Naiset


yhteispist
.
1. Elisa Arvo CCH 40,68 20  
2. Anne Rautio TVC 41,59 17  
3. Heini Salovaara Team FOC 44,17 15  
4. Terhi Salmenoja TVC 44,82 13  
5. Karoliina Räsänen Team FOC 45,00 11  

Nuoret
1. Ilari Kahila CCH 36,46 20  
2. Jani Sandelin CCH 38,80 17  
3. Eerik Idarand CCH 38,95 15  
4. Tuomas Hyrkäs CCH 39,98 13  
5. Roope Nurmi Akilles 40,05 11  
6. Max Puttonen VP 41,47 10  
7. Wille-Oskari Riihelä CCH 41,68 9  

Pisteajo, tuntemattomin kirein (4 kpl)
Naiset


Pist
.
   
1. Anne Rautio TVC 15 20 37
2. Elisa Arvo CCH 15 17 37
3. Terhi Salmenoja TVC 10 15 28
4. Heini Salovaara Team FOC 4 13 28

Linja-ajo 5 kierrosta
Nuoret
1. Ilari Kahila CCH   20 40
2. Eerik Idarand CCH   17 32
3. Tuomas Hyrkäs CCH   15 28
4. Jani Sandelin CCH   13 30
5. Roope Nurmi Akilles   11 22
6. Max Puttonen VP   10 20
7. Samuel Karttunen VP   9 9
8. Wille-Oskari Riihelä CCH   8 17

Pudotusajo
Miehet
1. Janne Hänninen TW-L   20 33
2. Risto Aaltio CCH   17 34
3. Jyrki Terävuo TuUL   15 24
4. Daniel Novikov KJK Viro   13 33
5. Mika Vilen CCH   11 6
6. Björn Stenwall Akilles   10 20
7. Jan Elmgren CCH   9 14
8. Timo Riihelä CCH   8 16
9. Mika Riihelä CCH   7 14

Pudotusajo
Naiset
1. Anne Rautio TVC   20 57
2. Terhi Salmenoja TVC   17 45
3. Heini Salovaara Team FOC   15 43
4. Elisa Arvo CCH   13 50

Pisteajo 12 kierrosta
Nuoret
1. Eerik Idarand CCH 14 20 52
2. Ilari Kahila CCH 12 17 57
3. Jani Sandelin CCH 8 15 46
4. Samuli Karttunen VP 5 13 22
5. Tuomas Hyrkäs CCH 3 11 39
6. Roope Nurmi Akilles 6 10 32

Keirin
Miehet
1. Risto Aaltio CCH   20 54
2. Daniel Novikov KJK/Viro   17 50
3. Janne Hänninen TW-L   15 48
4. Björn Stenwall Akilles   13 33
5. Timo Riihelä CCH   11 27
6. Mika Riihelä CCH   10 24
- Antti-Jussi Lummelampi TWD Kesk.

Progresiivinen pisteajo 7 kierroksella, pisteet 2-3-4-5-6-7
Nuoret
1. Roope Nurmi Akilles 15 20 52
2. Ilari Kahila CCH 7 17 74
3. Samuli Karttunen VP 3 15 37
4. Wille-Oskari Riihelä CCH 2 13 30

Linja-ajo, tuntemattomalla matkalla
Naiset
1. Anne Rautio TVC   20 77
2. Elisa Arvo   CCH   17 67
3. Terhi Salmenoja TVC   15 60
4. Heini Salovaara Team FOC   13 56

Yhteistulokset
Miehet


pist
.
   
1. Risto Aaltio CCH 54    
2. Daniel Novikov KJK / Viro 50    
3. Janne Hänninen TW-L 48    
4. Björn Stenwall Akilles 33    
5. Timo Riihelä CCH 27    
6. Mika Riihelä CCH 24    
7. Jyrki Terävuo TuUL 24    
8. Mika Vilen CCH 17    
9. Antti-Jussi Lummelampi TWD 15    
10. Jan Elmgren CCH 14    
11. Anton Aro CCH 11    

Naiset
1. Anne Rautio TVC 77    
2. Elisa Arvo CCH 67    
3. Terhi Salmenoja TVC 60    
4. Heini Salovaara Team FOC 56    
5. Karoliina Räsänen Team FOC 11    

Nuoret
1. Ilari Kahila CCH 74    
2. Eerik Idarand CCH 52    
3. Roope Nurmi Akilles 52    
4. Jani Sandelin CCH 46    
5. Tuomas Hyrkäs CCH 39    
6. Samuli Karttunen VP 37    
7. Wille-Oskari Riihelä CCH 30    
8. Max Puttonen VP 20    

Pisteajo 25 kierrosta, 5 kiriä, 5-3-2-1
Miehet


p
ist
.
1. Risto Aaltio CCH 20
2. Eerik Idarand CCH 10
3. Ilari Kahila CCH 7
4. Jan Elmgren CCH 6
5. Jyrki Terävuo TuUL 4
6. Mika Vilen CCH -
7. Jani Sandelin CCH 5 -3 k
8. Tuomas Hyrkäs CCH 2 -5 k
Björn Stenwall palkittiin kilpailujen parhaana Master pyöräilijänä.

Kilpailun järjesti Velodrom 80

Kilpailun suojelija Marko Vauhkonen

Pertti Sirén - Olli Heikurinen

Ylituomarina Timo Luostarinen