Ounaksen Pyörä-Poikien järjestämät maastopyöräilyn (XCO) Suomen ja ikäluokkien Suomen mestaruuskilpailut Rovaniemen Ounasvaaralla 9.8. 2008

N10 2,7 km (lyhyt rata): 1) Iina Väyrynen OPP 13.30, 2) Emma Lahti KäTa 13.50, 3) Neea Huikuri OPP 14.12.

M10 5,4 km (lyhyt rata): 1) Pekka Soukko P-P 22.38, 2) Antti-Jussi Juntunen KorsKa 25.48, 3) Oskari Hanhioja P-P 27.53, 4) Simeon Manninen OPP 28.35, 5) Jarmo Tanninen OPP 29.33, 6) Tino Stenman P-P 29.57, 7) Sampo Lahti KäTa 30.27, 8) Eemil Lehtoranta OPP 32.34, 9) Tuomas Karvonen Cyclos 40.48.

N12 5,4 km (lyhyt rata): 1) Anna Lahti KäTa 22.15, 2) Emma Karjalainen Cyclos 23.11, 3) Minni Leppänen TWD 23.57, 4) Sari Tanninen OPP 24.37.

M12 8,1 km (lyhyt rata): 1) Marco-Tapio Niemi TY 28.10, 2) Sasu Halme KorsKa 29.35, 3) Aleksi Saarela VP 30.00, 4) Jaakko Hänninen TaiTä 30.37, 5) Jussi Pesonen Cyclos 32.53, 6) Taneli Tepsa OPP 34.42, 7) Arttu Karjalainen Cyclos 35.12.

N14 8,1 km (lyhyt rata): 1) Eveliina Sarismala P-P 30.32, 2) Jasmin Kansikas P-P 31.10, 3) Veera Väkevä CCH 32.30, 3) Roosa Ylitolva OPP 36.25…) Melissa Stenman P-P DNF.

M14 12 km (pitkä rata): 1) Vili Leppänen TWD 40.55, 2) Max Puttonen VP 42.17, 3) Jukka Pahajoki JyPS 44.00, 4) Artturi Pensasmaa P-P 46.05, 5) Mikko Soukko P-P 46.36, 6) Ville Huikuri KangKi 47.05, 7) Ville Pesonen Cyclos 48.14, 8) Jonne Karjalainen Cyclos 49.52, 9) Valtteri Peteri OPP 51.17, 10) Elmo Jokiranta Cyclos 54.05, 11) Iiro Väyrynen OPP 57.03.

N16 12 km (pitkä rata): 1) Suvi Halme KorsKa 45.47, 2) Sofia Kansikas P-P 49.19, 3) Rosa Törmänen Cyclos 51.36, 4) Jenna Lajunen VP 54.41.

M16 18 km (pitkä rata): 1) Juho Hänninen TaiTä 55.46, 2) Samuli Tuominen HHCMB 1.00.27, 3) Eemeli Välimaa OPP 1.00.40, 4) Heikki Soukko P-P 1.02.20, 5) Teemu Uusi-Piuhari P-P 1.02.24, 6) Oula Jokiranta Cyclos 1.09.09…) Aku Silvénius TWD DNF.

N18 18 km (pitkä rata): 1) Miimu Paavola P-P 1.11.20, 2) Laura Lilja IK-32 1.13.54, 3) Anniina Tammisalo VP 1.17.12, 4) Riinamaria Hongisto OuTa 1.27.28.

M18 30 km (pitkä rata): 1) Samuel Halme KorsKa 1.35.02, 2) Jerry Oksman BFT 1.35.39, 3) Samuli Karttunen VP 1.55.52.

Harraste 18 km (pitkä rata, ei-SM): 1) Veli-Pekka Pihlajamäki NoorNo 1.01.34, 2) Oskari Hokkanen P-68 1.02.09, 3) Ari Kurvinen RBC 1.04.28 4) Harri Saarinen OrimToive 1.04.44 5) Juha Eskelinen Levi 1.04.59, 6) Veikko Kurvinen CCH 1.07.46, 7) Niila Jurvelin OPP 1.09.40, 8) Joonas Kursu Rovaniemi 1.15.59, 9) Jani Tammela Team Intersport/Levi 1.17.25.

M50 18 km (pitkä rata): 1) Jorma Kuronen SuKi 1.00.03, 2) Pekka Sammalisto KangKi 1.01.35, 3) Veikko Halme KorsKa 1.04.27, 4) Jari Hautasaari OuTa 1.09.27, 5) Anssi Junni OPP 1.18.59.

M40 24 km (pitkä rata): 1) Heikki Haaparanta OPP 1.15.20, 2) Ari Kansikas P-P 1.15.20, 3) Hannu Jänkälä OPP 1.19.42, 4) Timo Karvonen Cyclos 1.28.19, 5) Juha Tiilikainen Pk-team 1.29.08, 6) Keijo Hongisto OuTa 1.37.27.

M30 30 km (pitkä rata): 1) Pasi Ahlroos IK-32 1.31.34, 2) Pasi Pulkkinen TCC 1.35.02, 3) Kent Sippola Pk-team 1.36.50, 4) Jani Turtiainen KorsKa 1.40.48, 5) Jere Karjalainen KorsKa 1.41.40, 6) Petri Keskitalo KiiRi 1.41.52, 7) Toni Pisamo Pk-team 1.43.08, 8) Jari Kolehmainen KiiRi 1.54.05…) Panu Vainio CCH DQ…) Jarkko Mursu KuoPS DNF…) Markku Koljonen KuoPS DNF

Naiset 30 km (pitkä rata): 1) Pia Sundstedt GIF 1.37.27, 2) Sini Alusniemi JyPS 1.44.31, 3) Heidi Kyyrönen OPP - 1 krs, 4) Heini Ilmarinen Zeus -1 krs…) Carina Ketonen RCC DNF.

Miehet 42 km (pitkä rata): 1) Henri Ojala P-68 2.01.48, 2) Olli Miettinen CC Picaro 2.03.50, 3) Juha Kangaskokko CC Picaro 2.04.57, 4) Daniel Schwarz Pk-team 2.05.12, 5) Paavo Hiltunen P-Union 2.05.51, 6) Alex Schwarz Pk-team 2.06.59, 7) Sami Tyynelä TWD 2.07.30, 8) Antti Kuitto LrPy 2.07.59, 9) Sami Eloluoto TuUL 2.11.00, 10) Jarkko Vähäkangas KäTa 2.11.55, 11) Jari Poikela OPP - 1 krs, 12) Lieven De Rycke Cyclos - 1 krs…) Antti Kulmala OPP DNF.