Tempo  4.7.2009

15 km

1 34 Jokiranta Oula Cyclos FIN M-18 0:23:11
 
1 48 Kolehmainen Jari KiiRi   M 0:23:57
2 35 Räisänen Jarko AlatAhjo FIN M 0:26:42
 
1 58 Kukkonen Jouni OTC FIN M-40 0:22:11
2 51 Marjoniemi Hannu PyöRi FIN M-40 0:23:26
3 49 Mäkelä Pekka AlatAhjo FIN M-40 0:24:34
4 50 Välimaa Pekka OP-P FIN M-40 0:26:27
 
1 60 Vahteri Veijo KiiRi FIN M-50 0:22:10
2 62 Nyström Tomas Skellefte AIK Cykel SWE M-50 0:23:33
3 64 Pelttari Tuomo OP-P FIN M-50 0:23:45
4 67 Hartikka Pekka KiiRi FIN M-50 0:23:59
5 65 Jussila Osmo PyöRi FIN M-50 0:25:10
6 61 Jokiranta Aimo Cyclos FIN M-50 0:25:17
7 63 Selfors Finn-Arne Sirma IL NOR M-50 0:26:23
Maantie 4.7.2009 15-60 km

W-10 15 km

1 1 Karvonen Jenni Cyclos FIN W-10 0:41:36

M-10 15 km
1 3 Torvinen Turo OP-P FIN M-10 0:34:59
2 4 Karvonen Tuomas Cyclos FIN M-10 0:35:13

W-12 15 km
1 7 Dørmænen Birgitte Varanger SK NOR W-12 0:29:09
2 8 Lipina Anna Pilgrims RUS W-12 0:33:09
3 6 Marjoniemi Iida-Maria PyöRi FIN W-12 0:34:37

M-12 30 km
1 10 Vasin Yury Pilgrims RUS M-12 1:05:23

W-14 30 km
1 12 Polyakova Elena Pilgrims RUS W-14 1:06:19

M-14 45 km
1 14 Erikstad Audun Varanger SK NOR M-14 1:21:07
2 15 Artemov Sergey Pilgrims RUS M-14 1:25:35
3 17 Simonov Artem Virazh RUS M-14 1:28:11
4 19 Kutas Dmitry Pilgrims RUS M-14 1:30:12
5 18 Kobzev Alexey Pilgrims RUS M-14 1:31:23
6 16 Zhiznenko Dmitry Pilgrims RUS M-14 1:31:42

M-16 60 km
1 28 Välimaa Eemeli OP-P FIN M-16 1:50:00
2 25 Trapsha Pavel Pilgrims RUS M-16 1:50:36
3 21 Shasherin Evgeny Pilgrims RUS M-16 1:52:50
4 22 Koshelev Maxim Pilgrims RUS M-16 1:58:59
5 24 Poya Bogdan Pilgrims RUS M-16 2:04:16
6 26 Khomenko Vladislav Pilgrims RUS M-16 2:04:16
7 23 Ognev Alexey Pilgrims RUS M-16 2:09:26
  27 Belov Oleg Pilgrims RUS M-16

DNF


W 45 km
1 32 Hansen Eli Varanger SK NOR W 1:21:26
2 31 Lipina Olga Pilgrims RUS W 1:28:15

Teamtempo  4.7.2009 30 km
1 FINLAND 1 Kulmala Antti OP-P 0:42:07    
  De Rycke Lieven Cyclos      
  Lämsä Jari OTC      
  Leppäkangas Juha OTC      
 
2 FINLAND 2 Marjeta Jari OP-P 0:45:28    
  Mustonen Esa OuTa      
  Karvonen Timo Cyclos      
  Henriksson Markku KiiRi      
 
3 NORWAY Selfors Áike Sirma IL

0:48:20

   
  Erikstad Tom Erik Varanger SK      
    Hansen Svein Are Varanger SK      
    Ravna Per Torleiv Sirma IL      
 
4 RUSSIA Vasin Oleg Pilgrims

0:49:47

   
  Lipin Anatoly Pilgrims      
  Velichko Yury Pilgrims      
  Piskunov Alexey Pilgrims