IKÄKAUSIKILPAILU, KÄLVIÄ, Maantie, 19.7.2009

M10 16 km

1 31 Jocce Nordström Porvoon Akilles 31.22
2 23 Eemil Lehtoranta Ounaksen Pyörä-Pojat  
3 33 Sampo Lahti Kälviän Tarmo  
4 32 Jarmo Tanninen Ounaksen Pyörä-Pojat  
5 13 Simeon Manninen Ounaksen Pyörä-Pojat  
6 34 Antti-Jussi Juntunen Korson Kaiku 35.10
7 19 Paavo Tuukkanen Gamlakarleby IF 35.58
8 25 Tino Stenman Tampereen Pyörä-Pojat  
9 29 Turo Torvinen Ounaksen Pyörä-Pojat 36.30
10 22 Tuomas Karvonen Cyclos Kuusamo 38.04
11 28 Atte Myllymäki Seinäjoen Pyörä-Pojat -56 38.58
12 18 Kalle Marjoniemi PyöräRinki 39.03
13 24 Ville Marjoniemi PyöräRinki 39.22
14 26 Mikael Hannila Kauhajoen Karhu 44.24
15 20 Aabel Lehtoranta Ounaksen Pyörä-Pojat 1.23.46

N10 16 km
1 10 Emma Lahti Kälviän Tarmo 31.22
2 11 Vilhelmiina Suvisaari Porvoon Akilles  
3 9 Anni Alanko Sibbo-Vargarna  
4 7 Johanna Ingalsuo Kälviän Tarmo 36.03
5 8 Viivi Puskala Vantaan Pyöräilijät 36.27
6 1 Venla Heikkinen Ounaksen Pyörä-Pojat 42.06
7 4 Veera Salminen Ounaksen Pyörä-Pojat 44.24

M14 44 km
1 116 Jere Myllymäki Cycle Club Helsinki 1.13.26
2 115 Aleksi Pahlanen Kälviän Tarmo 1.13.31
3 114 Emil Bagger Porvoon Akilles  
4 112 Oskari Vainionpää Kauhajoen Karhu  
5 113 Joonas Muhonen Kälviän Tarmo  
6 106 Niklas Henttala Porvoon Akilles  
7 100 Aleksi Hänninen Porvoon Akilles  
8 111 Joonatan Riippa Kälviän Tarmo  
9 104 Marco-Tapio Niemi Tampereen Yritys  
10 101 Henrik Luostarinen Turun Urheiluliitto  
11 103 Arttu Suvisaari Porvoon Akilles  
12 92 Eetu Mäki-Jouppila Kauhajoen Karhu  
13 105 Lauri Koski Kälviän Tarmo  
14 109 Sasu Halme Korson Kaiku  
15 102 Waltteri Lepistö Porin Tarmo  
16 99 Markus Vuorela Porin Tarmo  
17 110 Iiro Väyrynen Ounaksen Pyörä-Pojat  
18 94 Teemu Huhtasaari Kauhajoen Karhu 1.23.11
19 108 Jussi Pesonen Cyclos Kuusamo  
20 97 Juuso Karhu Porvoon Akilles  
21 107 Jone Lång Porin Tarmo  
22 98 Kimi Vierre Tampereen Pyörä-Pojat  
23 96 Johannes Korpijärvi Kälviän Tarmo 1.23.17
91 Valtteri Alanko Sibbo-Vargarna DNF

M70 44 km
1 156 Kyösti Myyryläinen Tampereen Pyörä-Union 1.11.04
2 155 Jaakko Alalahti Pyöräilyseura Kaupin Kanuunat  
3 158 Lauri Puranen Cycle Club Helsinki  
4 157 Kauko Aalto Jurvan Voima 1.11.12
5 159 Reijo Munne Kouvolan Pyöräilijät  

N16 44 km
1 121 Vilma Alanko Sibbo-Vargarna 1.11.04
2 124 Melissa Stenman Tampereen Pyörä-Pojat  
3 123 Laura Vainionpää Kauhajoen Karhu  
4 126 Jenna Lajunen Vantaan Pyöräilijät  
5 129 Anna-Mari Saarinen Team Velo Cycling 1.14.55
6 127 Janna-Carla Niemi Tampereen Yritys 1.21.44
7 122 Jasmin Kansikas Tampereen Pyörä-Pojat 1.28.50
8 128 Eveliina Suvisaari Porvoon Akilles  
9 118 Jemina Hannila Kauhajoen Karhu 2.17.29
119 Emilia Bomberg Sibbo-Vargarna DNF

N30 44 km
1 164 Nina Heiskanen Cycle Club Helsinki 1.11.12
2 168 Maria Klemola Gamlakarleby IF 1.15.08
3 166 Rita Uusi-Kokko Kauhajoen Karhu 1.21.44
4 165 Mira Lehtoranta Ounaksen Pyöräpojat 1.33.50

N40 44 km
1 170 Anne Palm Cycle Club Helsinki 1.11.04
2 169 Sari Puumala CC Picaro  
3 174 Yvonne Björkqvist Nykarleby Cykelklubb 1.11.20
4 171 Anni Oksanen Team Velo Cycling 1.21.44
5 172 Anneli Lehtinen Turun Urheiluliitto  

N50 44 km
1 175 Sirkka Pollarikoski Kälviän Tarmo 1.11.12

M75 44 km
1 163 Reino Pietilä Kälviän Tarmo 1.21.44
2 161 Henrik Anthoni Sibbo-Vargarna 1.57.30
3 162 Sauli Uusi-Kokko Kauhajoen Karhu 2.17.29
4 160 Teuvo Louhivuori Tampereen Pyörä-Union  

M12 27 km
1 61 Jonas Nordström Porvoon Akilles 50.09
2 70 Jesse Huhtasaari Kauhajoen Karhu  
3 51 Ville Hirvenoja Vantaan Pyöräilijat  
4 69 Aleksi Parttimaa Turun Urheiluliitto  
5 60 Oskari Hanhioja Tampereen Pyörä-Pojat  
6 55 Eero Vuollet Kälviän Tarmo  
7 71 Jaakko Hänninen Tainionkosken Tähti  
8 65 Casper Hänninen Porvoon Akilles  
9 58 Casper Holmen Tampereen Pyörä-Pojat 52.53
10 66 Taneli Tepsa Ounaksen Pyörä-Pojat  
11 56 Severi Huhtala Ounaksen Pyörä-Pojat 53.10
12 52 Jonne Itkonen Cycle Club Helsinki 53.41
13 54 Matias Hyrkäs Cycle Club Helsinki  
14 67 Henri Kinnunen Länsi-Uudenmaan Pyöräilijät -82 59.09
15 57 Mathias Eskelin Sibbo-Vargarna 59.14
  49 Veikko Rauma Kälviän Tarmo DNS
  50 Pietari Lepola Ounaksen Pyörä-Pojat DNS
  62 Jimi Lång Porin Tarmo DNS
  63 Elias Korpijärvi Kälviän Tarmo DNS
  64 Waltteri Kuusisto TWD DNS
  68 Jaakko Marttila Kauhajoen Karhu DNS

M16 55 km
1 149 Roope Nurmi Porvoon Akilles 1.23.59
2 151 Jani Sandelin Cycle Club Helsinki  
3 140 Oula Jokiranta Cyclos Kuusamo  
4 143 Max Puttonen Vantaan Pyöräilijät  
5 141 Artturi Pensasmaa Tampereen Pyörä-Pojat  
6 147 Juho Hänninen Tainionkosken Tähti  
7 152 Christoffer Lindvall Nycarleby Cykelklubb  
8 146 Eemeli Välimaa Ounaksen Pyörä-Pojat  
9 137 Christian Holmen Tampereen Pyörä-Pojat  
10 136 Severi Manninen Ounaksen Pyörä-Pojat  
11 130 Vili Leppänen TWD  
12 148 Antti Ojansivu Tampereen Pyörä-Pojat  
13 145 Juho Heikonen Team Velo Cycling  
14 153 Tuomas Pollarikoski Kälviän Tarmo  
15 132 Tomi Peltomaa Tampereen Pyörä-Pojat  
16 131 Visa Koski Team Velo Cycling 1.32.41
17 144 Tuomas Leppinen Kauhajoen Karhu  
18 138 Ilpo Hiltunen Turun Urheiluliitto  
19 139 Sammeli Lepola Ounaksen Pyörä-Pojat 1.32.48
  142 Teemu Myllymäki Seinäjoen Pyörä-Pojat -56 DNF
  133 Markus Myllymäki Kauhajoen Karhu DNS

M60 55 km
1 410 Pentti Salminen TWD 1.23.59
2 409 Matti Tanttu Cycle Club Helsinki  
3 417 Matti Loukonen Pyöräilyseura Zeus  
4 415 Risto Hukkanen Kouvolan Pyöräilijät  
5 416 Johannes Leppänen Helsingin Työväen Luistelijat  
6 401 Juha Niemi Cycle Club Helsinki  
7 402 Keijo Kuha CC Picaro  
8 412 Markku Koskihaka Säkylän Yritys  
9 418 Kalevi Sallinen Cycle Club Helsinki  
10 411 Jukka Oksanen Team Velo Cycling  
11 413 Paavo Epäilys Kälviän Tarmo  
12 403 Ulf Stenström Cycle Club Helsinki  
13 408 Veijo Kari Porin Tarmo 1.32.41
14 406 Jukka Rintala Porin Tarmo  
15 419 Esa Vainionpää Kauhajoen Karhu  
16 405 Pekka Husgafvel Cycle Club Helsinki 1.44.31
17 407 Tenho Hätönen Piikkiön Kehitys 1.44.44
  414 Heikki Hammarberg Heinolan MTB-Club DNS

M65 55 km
1 428 Kalevi Leppänen Tampereen Yritys 1.23.59
2 429 Matti Hyttinen Pyöräilyseura Zeus  
3 424 Timo Hirvonen Pyöräilyseura Zeus  
4 426 Juhani Katila Mäntsälän Urheilijat 1.38.27
5 427 Klaus Vuorinen Piikkiön Kehitys 1.45.03
6 425 Esko Salo Kälviän Tarmo 1.45.09
7 430 Kaj Kallio Pyöräilyseura Zeus 1.51.32
  421 Arto Pasanen Joensuun Pyöräilijät DNS
  422 Taisto Candolin Porin Pyörä-Karhut DNS

N12 27 km
1 45 Pauliina Niemelä Seinäjoen Pyörä-Pojat -56 53.26
2 38 Iina Väyrynen Ounaksen Pyörä-Pojat  
3 40 Pauliina Ojanen Tampereen Pyörä-Pojat  
4 48 Sari Tanninen Ounaksen Pyörä-Pojat  
5 36 Neea Huikuri Ounaksen Pyörä-Pojat 56.35
6 41 Siiri Huhtala Ounaksen Pyörä-Pojat 57.16
7 47 Anne-Mari Kangas Kälviän Tarmo 1.01.19
8 37 Iida-Maria Marjoniemi PyöräRinki 1.10.49
  44 Katariina Sarismala Tampereen Pyörä-Pojat DNS

N14 27 km
1 83 Anna Lahti Kälviän Tarmo 53.26
2 90 Eveliina Sarismala Tampereen Pyörä-Pojat  
3 89 Veera Väkevä Cycle Club Helsinki  
4 78 Niina-Maria Kykyri Kälviän Tarmo  
5 77 Elisa Heikkilä Cyclos Kuusamo  
6 87 Jonna Ojanen Tampereen Pyörä-Pojat  
7 73 Emma Karjalainen Cyclos Kuusamo  
8 86 Heidi Kinnunen Länsi-Uudenmaan Pyöräilijät -82  
9 82 Marianne Leppinen Kauhajoen Karhu  
10 84 Anni Elmen Team Velo Cycling  
11 88 Vaula Koski Team Velo Cycling  
12 76 Petra Nurmi Porvoon Akilles  
13 72 Minja Hannila Kauhajoen Karhu  
14 85 Tiina Rinne Kauhajoen Karhu  
15 80 Minni Leppänen TWD 0.53.49
16 117 Teresa Lundström Sibbo-Vargarna 0.57.16
  75 Jutta Hyyppä Kälviän Tarmo DNS

M30 110 km
1 221 Kari Maunumäki Kälviän Tarmo 2.33.26
2 226 Kent Sippola PK-Team  
3 223 Vesa Niskala Turun Urheiluliitto  
4 204 Tony Stoor Nykarleby Cykelklubb  
5 216 Juho Heikkilä Cyclos Kuusamo  
6 217 Juhana Hietala Cycle Club Helsinki  
7 215 Lieven De Rycke Cyclos Kuusamo  
8 201 Jari Nieminen Koiviston Isku  
9 202 Juha Hihnala Pyöräilyseura Zeus  
10 205 Timo Lehtonen Wasa Velocity  
11 208 Kari Holma Koiviston Isku  
12 212 Kimmo Tuunanen Seinäjoen Pyörä-Pojat -56  
13 218 Seppo Hiltunen Cycle Club Helsinki  
14 225 Peter Reunanen Idrottsklubben-32  
15 210 Jani Ylinen Seinäjoen Pyörä-Pojat -56  
16 224 Toni Pisano PK-Team  
17 219 Petri Keskitalo Kiimingin Riento  
207 Juha Leppäkangas Oulun Tarmo DNS
209 Teppo Mäkelä Tampereen Pyörä-Union DNS
211 Mats Sjöholm Länsi-Uudenmaan Pyöräilijät -82 DNS
214 Mikko Kejo Turun Urheiluliitto DNS
220 Antti Koponen Kuopion Pyöräilyseura DNS

M35 110 km
1 234 Lasse Torpo TWD 2.31.24
2 242 Timo-Jaakko Toivanen CC Picaro 2.31.55
3 245 Marko Leppämäki Velo 8  
4 247 Marko Göös Kälviän Tarmo  
5 250 Timo Pesola Kälviän Tarmo 2.33.26
6 262 Ralf Sundstedt Gamlakarleby IF  
7 232 Pekka Toivanen Tawast Cycling Club  
8 253 Jarno Korkka Team Velo Cycling  
9 239 Jouko Mäkelä Velo 8  
10 240 Janne Hautamäki CC Picaro  
11 257 Petri Lindqvist Pyöräilyseura Zeus  
12 255 Tero Kuusisto TWD  
13 256 Pekka Lehtonen Porin Tarmo  
14 259 Esa Mustonen Cyclos Kuusamo  
15 235 Hannu Riipinen Tampereen Pyörä-Union  
16 236 Tapio Viinikka Hämeenlinnan Tarmo  
17 252 Jari Kolehmainen Kiimingin Riento  
18 233 Robert Back Nykarleby Cykelklubb  
19 260 Jani Oravamäki Kauhajoen Karhu  
20 237 Kari Helin CC Picaro  
21 264 Panu Vainio Cycle Club Helsinki  
22 231 Tero Järvinen Rauman Seudun Pyöräilijät  
23 248 Jukka Huovinen Kälviän Tarmo  
24 263 Markus Tainiola Kangasalan Kisa  
25 254 Kalle Kotiranta TWD  
26 238 Samu Ilonen Team Velo Cycling  
27 246 Nils Backman Porvoon CK  
28 261 Marko Pönni Porvoon CK  
29 258 Jaakko Mursu Kuopion Pyöräilyseura  
30 249 Pekka Huovinen Kälviän Tarmo 2.33.51
241 Tomi Andersson Piikkiön Kehitys DNS
251 Jari Järvisalo Pyöräilyseura Kaupin Kanuunat DNS

M40 110 km
1 269 Lars Losvik Nykarleby Cykelklubb 2.36.02
2 265 Pasi Karjalainen Pyöräilyseura Zeus 2.37.25
3 284 Mikko Aalto Jurvan Voima  
4 272 Kai Tuukkanen Gamlakarleby IF  
5 287 Kimmo Karhu Porvoon Akilles  
6 292 Mauri Konttila Pyöräilyseura Zeus  
7 279 Sami Mattila Team Velo Cycling  
8 296 Markus Parkkinen Nykarleby Cykelklubb  
9 278 Raimo Taavitsainen Cycle Club Helsinki  
10 290 Hannu Koimäki Vantaan Pyöräilijät  
11 294 Toni Klemola Gamlakarleby IF  
12 283 Tapio Rauma Kälviän Tarmo  
13 300 Ossi Törmänen Cyclos Kuusamo  
14 281 Asko Sneck Idrottsklubben-32  
15 288 Tomi Karhu Porvoon Akilles  
16 286 Kenneth Björkskog Gamlakarleby IF  
17 280 Mika Pihkoluoma Rauman Seudun Pyöräilijät  
18 301 Marko Uusimäki Kälviän Tarmo  
19 289 Timo Karvonen Cyclos Kuusamo  
20 266 Petri Pesonen Cyclos Kuusamo  
21 303 Arto Vainionpää Kauhajoen Karhu  
22 285 Juha Aintila Idrottsklubben-32  
23 302 Kimmo Vainio Hyvinkään Pyöräilijät  
24 298 Antero Salvanto Idrottsklubben-32  
25 293 Jari Lemberg Nykarleby Cykelklubb  
26 270 Markku Väyrynen Ounaksen Pyörä-Pojat  
27 276 Janne Vanhala Gamlakarleby IF  
28 299 Alf Svenfelt Gamlakarleby IF  
29 297 Timo Patrikainen Pyöräilyseura Zeus  
30 268 Mikko Kivi Idrottsklubben-32  
31 277 Hannu Marjoniemi PyöräRinki  
32 291 Simo Konsti Pellossalon Nousu  
275 Petri Hankiola Cycle Club Helsinki DNS
282 Jouni Ingalsuo Kälviän Tarmo DNS
295 Jarmo Niemelä Seinäjoen Pyörä-Pojat -56 DNS
304 Mika Väisänen CC Picaro DNS
340 Terho Virtanen Kälviän Tarmo DNF

M45 110 km
1 309 Jari Kulmala Idrottsklubben-32 2.36.16
2 314 Petri Åkerman Kuopion Pyöräilyseura  
3 313 Ari Kansikas Tampereen Pyörä-Pojat 2.36.42
4 321 Kari Kasanen Idrottsklubben-32  
5 325 Jan Elmgren Cycle Club Helsinki 2.37.25
6 318 Sixten Wackström Porvoon Akilles  
7 330 Cay Kronqvist Nykarleby Cykelklubb  
8 335 Martti Romppanen Pellossalon Nousu  
9 450 Ari Koistila Turun Urheiluliitto  
10 331 Ilpo Kyllönen Koiviston Isku  
11 323 Jyrki Lepistö Porin Tarmo  
12 332 Oiva Lipsonen CC Picaro  
13 319 Jari Lämsä Oulu Triathlon Club  
14 320 Pasi Matikainen Pellossalon Nousu  
15 333 Jari Malmi Wasa Velocity  
16 326 Jukka Hietala Tawast Cycling Club  
17 336 Mikael Savonen Gamlakarleby IF  
18 338 Stig-Erik Vikars Närpes Kraft  
19 322 Petri Jutila Tampereen Pyörä-Union  
20 334 Johan Moraal Pellossalon Nousu  
21 337 Tony Storbacka Gamlakarleby IF  
22 310 Kari Raivio CC Picaro  
23 327 Juhani Ahola Pyöräilyseura Zeus  
24 305 Raimo Muhonen Wasa Velocity 2.37.39
25 308 Markku Henriksson Oulun Tarmo 2.37.42
26 339 Jari Virtanen TWD 2.38.22
311 Jaakko Myllymäki Kauhajoen Karhu DNS
324 Kristian Alatalo Pyöräilyseura Zeus DNF
329 Kenneth Kolppanen Kälviän Tarmo DNF

M50 82 km
1 371 Heikki Sundström Pyöräilyseura Zeus 2.10.35
2 362 Ole Blomback Jurvan Urheilijat  
3 363 Teuvo Färlin Porvoon Akilles  
4 358 Juhani Aherikko Helsingin Työväen Luistelijat  
5 369 Hannu Palosaari Gamlakarleby IF  
6 370 Markku Piitulainen Pyöräilyseura Zeus  
7 360 Veijo Vahteri  Kiimingin Riento  
8 368 Kimmo Laukkanen Cycle Club Helsinki  
9 361 Jarmo Ollanketo Kälviän Tarmo  
10 366 Jorma Jaalivaara Cycle Club Helsinki  
11 367 Markku Laamanen Sibbo-Vargarna  
12 353 Jari Wiksten Koiviston Isku  
13 352 Jan Luoto Cycle Club Helsinki  
14 364 Samuli Hautamäki Kälviän Tarmo 2.12.47
15 365 Keijo Hellund BikeFly Team 2.13.54
16 359 Kari Keinänen Cycle Club Helsinki 2.15.31

M55 82 km
1 377 Ilkka Kilappa Cycle Club Helsinki 2.07.53
2 387 Harri Martinpelto Sibbo-Vargarna 2.10.35
3 394 Pekka Mäkelä Kälviän Tarmo  
4 381 Rauni Eklund Hämeenlinnan Tarmo  
5 393 Leevi Kivelä Mäntsälän Urheilijat  
6 382 Aimo Jokiranta Cyclos Kuusamo  
7 384 Matti Immonen Säkylän Yritys  
8 378 Ilari Seppälä Laihian Luja  
9 386 Tuomo Pelttari Ounaksen Pyörä-Pojat  
10 375 Osmo Jussila PyöräRinki 2.11.34
11 390 Börje Ahlbäck Wasa Velocity 2.13.54
12 383 Jouko Peltomaa Kauhajoen Karhu 2.16.15
13 393 Leevi Kivelä Mäntsälän Urheilijat  
  395 Esa Planting Kiimingin Riento DNS
  392 Pekka Hynynen Idrottsklubben-32 DNF