Helsinki GP 12.6.2009

Velodromin 70 v. juhlakilpailu

Kilpailuja haittasi voimakas tuuli.

Joukkuesprint, 600 m

1. Ilari Kahila, Anton Aro, Risto Aaltio, CCH 40,56 alle virallisen SE ajan.

4 km aika-ajo
1. Matti Pajari CCH 4.54,14    
2. Kimmo Kananen TW-L 5.06,17    
3. Joonas Henttala M18 Akilles 5.06,40    
4. Ilari Kahila CCH 5.12,83    
5. Teemu Viholainen Che-Isku 5.15,02    

200 m lentävä, eräajon karsinta
1. Risto Aaltio CCH 11,46    
2. Eerik Idarand CCH 11,52    
3. Timo Riihelä CCH 12,04    
4. Tuomas Hyrkäs CCH 12,14    
5. Mika Riihelä CCH 12,58    
6. Petri Koivuniemi TP-P 12,75    
7. Jyrki Terävuo TuUL 12,84    
8. Elisa Arvo CCH 13,15    
9. Anna Ronkainen CCH 14,03    
10. Virva Koski TVC 14,25    
11. Visa Koski TVC 14,27    

Eräajo
1. Eerik Idarand CCH 11,35    
2. Risto Aaltio CCH      
3. Tuomas Hyrkäs CCH 12,44    
4. Timo Riihelä CCH      
5. Mika Riihelä CCH 12,55    
6. Petri Koivuniemi TP-P      
7. Anna Ronkainen CCH       
  Elisa Arvo CCH dnf  
9. Virva Koski TVC      
10. Visa Koski TVC      
  Jyrki Terävuo TuUL dnf  
Pudotusajo pisteet  
1. Matti Pajari CCH   20  
2. Kimmo Kananen TW-L   17  
3. Jukka Heinikainen TW-L   15  
4. Jyrki Terävuo TuUL   13  
5. Toni Liias TuUL   11  
6. Eerik Idarand CCH   10  
7. Mika Vilen CCH   9  
8. Teemu Viholainen Che-Isku   8  
9. Johan Gustavson CCH   7  
10. Anders Bäckman TW-L   6  
11. Risto Aaltio CCH   5  
12. Ilari Kahila CCH   4  
13. Tuomas Hyrkäs CCH   3  
14. Mika Riihelä CCH   2  
Progresiivinen pisteajo pisteet yht.
1. Matti Pajari CCH   20 40
2. Eerik Idarand CCH   17 27
3. Jukka Heinikainen TW-L   15 30
4. Toni Liias TuUL   13 24
5. Kimmo Kananen TW-L   11 28
6. Teemu Viholainen Che-Isku   10 18
7. Mika Vilen CCH   9 18
7. Johan Gustavson CCH   9 16
7. Jyrki Terävuo TuUL   9 22
7. Anders Bäckman TW-L   9 15
7. Ilari Kahila CCH   9 13
Tuomas Hyrkäs CCH   K 3
Pisteajo 32 kierrosta, pisteet 5-3-2-1 ja 8 kiriä pisteet yht.
1. Matti Pajari CCH 29 20 60
2. Eerik Idarand CCH 21 17 44
3. Jukka Heinikainen TW-L 17 15 45
4. Toni Liias TuUL 11 13 37
5. Anders Bäckman TW-L 5 11 26
6. Kimmo Kananen TW-L 1 10 38
7. Jyrki Terävuo TuUL   9 31
8. Teemu Viholainen Che-Isku   8 26
9. Mika Vilen CCH   7 25
10. Ilari Kahila CCH   6 19
11. Johan Gustavson CCH   5 21

Keirin
1. Toni Liias TuUL   20 57
2. Teemu Viholainen Che-Isku   17 43
3. Eerik Idarand CCH   15 59
4. Jukka Heinikainen TW-L   13 58
5. Matti Pajari CCH   11 71
6. Tuomas Hyrkäs CCH   10 13
7. Jyrki Terävuo TuUL   9 40
8. Mika Riihelä CCH   8 10

Yhteispisteet miehet
1. Matti Pajari CCH     71
2. Eerik Idarand CCH     59
3. Jukka Heinikainen TW-L     58
4. Toni Liias TuUL     57
5. Teemu Viholainen Che-Isku     44
6. Jyrki Terävuo TuUL     40
7. Kimmo Kananen TW-L     38
8. Mika Vilen CCH     27
9. Anders Bäckman TW-L     26
10. Johan Gustavson CCH     24
11. Ilari Kahila CCH     22
12. Tuomas Hyrkäs CCH     13
13. Mika Riihelä CCH     8
14. Risto Aaltio CCH     5
Naisten ja M16 yhteiskilpailu
Austraalialainen takaa-ajo karsinta, 1200 m pisteet
1. Jere Myllymäki CCH   1.38,00  
2. Elisa Arvo CCH   1.40,31  
3. Terhi Salmenoja TuUL   1.42,39  
4. Wille-Oskari Riihelä CCH   1.44,31  
5. Silvia Lippe Pärnu Kalev   1.44,58 11
6. Virva Koski TVC   1.46,39 10
7. Heini Salovaara Tem FOC   1.46,49 9
8. Linnea Louhi TuUL   1.48,61 8
9. Visa Koski TVC   1.48,80 7
10. Anna Ronkainen CCH   1.48,93 6
11. Evelin Idarand CCH   1.56,96 5

Australialainen takaa-ajo finaali
1. Jere Myllymäki CCH   2.48,43 20
2. Elisa Arvo CCH   2.55,40 17
3. Terhi Salmenoja TuUL Ylösajo 2.45,19 15
4. Wille-Oskari Riihelä CCH Ylösajo 2.15,29 13

Pudotusajo

pisteet

yht.
1. Jere Myllymäki CCH   20 40
2. Elisa Arvo CCH   17 34
3. Terhi Salmenoja TuUL   15 30
4. Visa Koski TVC   13 20
5. Silvia Lippe Pärnu Kalev   11 22
6. Wille-Oskari Riihelä CCH   10 23
7. Anna Ronkainen CCH   9 15
8. Virva Koski TVC   8 18
9. Linnea Louhi TuUL   7 15
10. Evelin Idarand CCH   6 11
11. Heini Salovaara Tem FOC   5 14

Pisteajo 12 kierrosta, pisteet 5-3-2-1

pisteet

yht.
1. Jere Myllymäki CCH 12 20 60
2. Elisa Arvo CCH 11 17 51
3. Terhi Salmenoja TuUL 10 15 45
4. Virva Koski TVC 6 13 31
5. Silvia Lippe Pärnu Kalev 3 11 33
6. Wille-Oskari Riihelä CCH 1 10 33
7. Anna Ronkainen CCH 1 9 24
8. Heini Salovaara Tem FOC - 20 8 23
9. Linnea Louhi TuUL   7 23
10. Evelin Idarand CCH   6 18

Kiripudotusajo
1. Jere Myllymäki CCH   20 80
2. Silvia Lippe Pärnu Kalev   17 50
3. Elisa Arvo CCH   15 66
4. Linnea Louhi TuUL   13 36
5. Terhi Salmenoja TuUL   11 56
6. Anna Ronkainen CCH   10 34
7. Wille-Oskari Riihelä CCH   9 42
8. Evelin Idarand CCH   8 26

Naiset ja M16 kilpailun yhteistulokset

pisteet
 
1. Jere Myllymäki CCH   80  
2. Elisa Arvo CCH   66  
3. Terhi Salmenoja TuUL   56  
4. Silvia Lippe Pärnu Kalev   50  
5. Wille-Oskari Riihelä CCH   42  
6. Linnea Louhi TuUL   36  
7. Anna Ronkainen CCH   34  
8. Virva Koski TVC   31  
9. Evelin Idarand CCH   26  
10. Heini Salovaara Tem FOC   23  
11. Visa Koski TVC   20  
Kilpailun järjestäjänä toimi Velodrom Finland