Menu
  1. Etusivu
  2. Fillari-lehti
    1. Aikataulut
    2. Toimitus
    3. Vanhat numerot
      1. Fillari-lehti 7/2019
      2. Fillari-lehti 6/2019
      3. Fillari-lehti 5/2019
      4. Fillari-lehti 4/2019
      5. Fillari-lehti 3/2019
      6. Fillari-lehti 2/2019
      7. Fillari-lehti 1 2019
      8. Fillari-lehti 7/2018
      9. Fillari-lehti 6/2018
      10. Fillari-lehti 5/2018
      11. Fillari-lehti 4/2018
      12. Fillari-lehti 3/2018
      13. Fillari-lehti 2/2018
      14. Fillari-lehti 1 2018
      15. Fillari-lehti 7/2017
      16. Fillari-lehti 6/2017
      17. Fillari-lehti 5/2017
      18. Fillari-lehti 4/2017
      19. Fillari-lehti 3/2017
      20. Fillari-lehti 2/2017
      21. Fillari-lehti 1/2017
      22. Fillari-lehti 7/2016
      23. Fillari-lehti 6/2016
      24. Fillari-lehti 5/2016
      25. Fillari-lehti 4/2016
      26. Fillari-lehti 3/2016
      27. Fillari-lehti 2/2016
      28. Fillari-lehti 1/2016
      29. Fillari-lehti 7/2015
      30. Fillari-lehti 6/2015
      31. Fillari-lehti 5/2015
      32. Fillari-lehti 4/2015
      33. Fillari-lehti 3/2015
      34. Fillari-lehti 2/2015
      35. Fillari-lehti 1/2015
      36. Fillari-lehti 7/2014
      37. Fillari-lehti 6/2014
      38. Fillari-lehti 5/2014
      39. Fillari-lehti 4/2014
      40. Fillari-lehti 3/2014
      41. Fillari-lehti 2/2014
      42. Fillari-lehti 1/2014
      43. Fillari-lehti 7/2013
      44. Fillari-lehti 6/2013
      45. Fillari-lehti 5/2013
      46. Fillari-lehti 4/2013
      47. Fillari-lehti 3/2013
      48. Fillari-lehti 2/2013
      49. Fillari-lehti 1/2013
      50. Fillari-lehti 7/2012
      51. Fillari-lehti 6/2012
      52. Fillari-lehti 5/2012
      53. Fillari-lehti 4/2012
      54. Fillari-lehti 3/2012
      55. Fillari-lehti 2/2012
      56. Fillari-lehti 1/2012
      57. Fillari-lehti 7/2011
      58. Fillari-lehti 6/2011
      59. Fillari-lehti 5/2011
      60. Fillari-lehti 4/2011
      61. Fillari-lehti 3/2011
      62. Fillari-lehti 2/2011
      63. Fillari-lehti 1/2011
      64. Fillari-lehti 7/2010
      65. Fillari-lehti 6/2010
      66. Fillari-lehti 5/2010
      67. Fillari-lehti 4/2010
      68. Fillari-lehti 3/2010
      69. Fillari-lehti 2/2010
      70. Fillari-lehti 1/2010
      71. Fillari-lehti 7/2009
      72. Fillari-lehti 6/2009
      73. Fillari-lehti 5/2009
      74. Fillari-lehti 4/2009
      75. Fillari-lehti 3/2009
      76. Fillari-lehti 2/2009
      77. Fillari-lehti 1/2009
      78. Fillari-lehti 7/2008
      79. Fillari-lehti 6/2008
      80. Fillari-lehti 5/2008
      81. Fillari-lehti 4/2008
      82. Fillari-lehti 3/2008
      83. Fillari-lehti 2/2008
      84. Fillari-lehti 1/2008
      85. Fillari-lehti 7/2007
      86. Fillari-lehti 6/2007
      87. Fillari-lehti 5/2007
      88. Fillari-lehti 4/2007
      89. Fillari-lehti 3/2007
      90. Fillari-lehti 2/2007
      91. Fillari-lehti 1/2007
    4. Digilehti
    5. Jutut
    6. Mediakortti
    7. In English
    8. Palaute
    9. Tilaus
  3. Palaute ja osoitteen muutos
  4. Tilaa
  5. Yhteystiedot
  6. Luettelo
  7. Linkit
  8. Foorumi
  9. Tapahtumat
  10. Tori
User Menu Search
Close

Uutiset

Oulu Tervaetapit aika-ajo 4.7.2015

M 10,9 km

189 Rasmus Eriksson GIF 14.12,8
2 91 Marko Törmänen OTC 14.17,1
3 74 Petter Mattsson GIF 14.22,2
4 90 Hyppönen Petri OTC 14.23,3
5 92 Juha Kangaskokko OTC 14.23,6
6 76 Juhani Timmerbacka OTC 14.31,3
7 64 Arttu Malviniemi GIF 14.42,8
8 62 Ville Luoto KäTa 14.47,9
Lue lisää
Maarian päivän rata 3.7.2015
1 km aika-ajo
1. Juhani Tammisto CCH 1.09,63 105
2. Tommi Nieminen UP 1.11,37 90
3. Janne Nurminen CCH 1.12,17 80
4. Lauri Arte CCH 1.12,97 70
5. John Lawson CCH 1.13,14 60
6. Pia Pensaari TVC 1.14,65 50
7. Juhana Hietala CCH 1.15,31 40
8. Teemu Viholainen Akilles 1.15,37 30
Lue lisää
Bianchi-cup 30.6.2015 Velodrom
3 km naiset Sarja
1 Salovaara Heini HyPy/AHH 4.23,32 NA
2 Aintila Cecilia IK-32 4.25,10 N-18
3 km kilpailun ulkopuolella
1 Antikainen Nuutti CCH 4.10,70 M-16
4 km avoin luokka
1 Pajanne Kari IK-32 5.10,86 Elite
2 Kettunen Seppo IK-32 5.28,82 Elite
3 Korpi Antti IK-32 5.33,20 Elite
Lue lisää
Rovaniemi-cup 28.6.2015
Miehet 15 km
1 Heikki Haaparanta OPP 40.10
2 Heikki Tormilainen OPP 41.50
3 Hannu Jänkälä OPP 44.12
4 Tommi Haapakangas  OPP 45.25
5 Turo Torvinen OPP 47.25
6 Pekka Välimaa OPP 47.37
7 Markku Väyrynen OPP-1
8 Iiro Väyrynen OPP-1
Lue lisää
SM maantie miehet ja U23 28.6.2015

M-ELITE

13 Samuel Pökälä TWL 4.34.02
2 1 Jussi Veikkanen TWL 4.38.23
3 24 Matti Helminen CCH 4.38.24
4 11 Mikko Kejo CV 4.38.56
5 49 Mika Simola TuUL 4.38.56
6 39 Juha Kangaskokko OTC 4.38.56
7 12 Valtteri Repo CV 4.38.57
8 2 Jesse Kaislavuo TWL 4.39.03
Lue lisää
Tahko DH-SM 27.6.2015
ELITE
Sija No Nimi Seura Aika-ajo FINAALI
129 Mika Sukanen HyPy 1.22,39 1.18,86
2 38 Antti Lampen HyPy 1.22,20 1.19,51
3 7 Joonas Savolainen DHT 1.20,08 1.19,79
4 70 Anssi Koskinen RR 1.23,92 1.20,29
5 2 Visa Linnala KAF 1.24,97 1.23,92
6 88 Janne Lampen HyPy 1.29,17 1.24,67
7 25 Riku Länsiö Hypy 1.32,82 1.25,08
8 9 Eikku Luttinen DHT 1.31,06 1.28,86
Lue lisää
SM maantie M-18 ja naiset 27.6.2015
N-ELITE 106 km
1 1 Lotta Lepistö IK-32 3.08.25
2 12 Laura Vainionpää KaKa 3.08.28
3 24 Pia Pensaari TVC 3.08.28
4 4 Rosa Törmänen IK-32 3.08.28
5 18 Heini Salovaara HyPy 3.08.30
6 28 Suvi Lavonen OTC 3.08.30
7 21 Antonia Gröndahl TuUL 3.08.31
8 13 Veera Väkevä CCH 3.08.32
Lue lisää
SM maantie N-18 ja Vantaankoski Race Vantaa 27.6.2015

N-18 53 km

141 Viivi Puskala CCH 1.27.33
2 44 Vilhelmiina Suvisaari SV 1.28.59
3 43 Emma Lahti KäTa 1.29.00
4 46 Cecilia Aintila IK-32 1.29.01
5 42 Petra Rautiainen CCH 1.31.28

45 Kajsa Salmela KorsKa DNF
Lue lisää
Uunonpäivän ratakilpailu 25.6.2015
Aikuisten 500 metriä
1. Wille-Oskari Riihelä CCH 35,49 
2. Lauri Arte CCH 36,20 
3. Juhani Tammisto CCH 36,53 
4. Harry Strömberg UP 38,63 
5. Vesa Visti HTL 38,78 
6. Robert Brandt HTL 38,86 
7. Jaana Hyvärinen UP 39,00 
8. Matti Mantila CCH 43,71 
Lue lisää
24.6. SM aika-ajo ja kansallinen, Noormarkku
N-ELITE 27 km
1 38 Lotta Lepistö IK-32 38.40,2 
2 37 Merja Särkioja CCH 39.45,7 
3 35 Sari Saarelainen LeGo 39.46,2 
4 34 Outi Jussila P-P 40.57,5 
5 23 Minna Myötänen IK-32 41.27,9 
6 36 Laura Vainionpää KaKa 41.28,8 
7 14 Mirka Vahtera IK-32 41.38,6 
8 33 Heini Salovaara HyPy 41.45,7 
Lue lisää
Bianchi CUP 23.6.2015, Kuusijärven maantie
Yleinen 40 km
1. Bäckman Anders CCH/KPH 59.29 Elite
2. Birling Niki CCH/KPH s.a. Elite
3. Hänninen Aleksi Akilles s.a. Elite
4. Torpo Lasse CCH/KPH 59.42 Elite
5. Huovilainen Lasse CCH sa. Kilpa
6. Färling Juho Akilles 1.1.1938 Elite
7. Korpi-Kokko Harri CCH/KPH s.a. Kilpa
Lue lisää
Hyypänlaakson maantie 14.6.2015
M-ELITE 142 km
1 165 Timo Pikkarainen GIF 3.28.05
2 159 Jaakko Toppari JurVo 3.28.05
3 155 Juhani Timmerbacka OTC 3.28.06
4 134 Rasmus Eriksson GIF 3.28.06
5 141 Lauri Seppä TuUL 3.28.06
6 152 Kari Pajanne IK-32 3.28.08
7 147 Ville Pursiainen CK Master 3.28.12
8 163 Aki Sund RSP 3.29.49
Lue lisää
Helsinki GP 13.6.2015
Miesten eräajo
1 Mikkonen Jani Finland       
2 Riihelä Wille-Oskari Finland       
3 Keller Oliver Estonia/KJK       
4 Putkonen Pauli CCH       
5 Lawson John CCH       
6 Aarnio Michael CCH       
7 Jirgensons Kärlis Latvia       
8 Idarand Erik Estonia/KJK       
Lue lisää
Laajavuori XCM 13.6.2015
M-Elite 27 km
1 Halme, Samuel Jyväskylä 1.07.07.8
2 Kauppinen, Juha JYPS 1.09.45.6
3 Korhonen, Marko JYPS 1.15.34.1
4 Heikkinen, Janne Helsinki 1.15.56.3
5 Happonen, Aaro JYPS 1.16.27.6
6 Nukarinen, Sampsa KuoPys 1.19.00.6
7 Heinonen, Juha - 1.20.21.7
8 Pennanen, Olli Team Sukset Ristissä 1.20.32.4
Lue lisää
Kauhajoki Tempo 13.6.2015
M65 20 km
1 111 Tanttu Matti CCH 28.47,4
2 115 Matikainen Timo LaPy 28.53,0
3 110 Salminen Pentti LaPy 29.45,5
4 113 Sallinen Kalevi CCH 29.58,5
5 116 Vaara Kari JYPS 29.59,7
6 114 Rintala Jukka PoTa 31.44,9
7 109 Karlsson Kaj Närpes Kraft 32.58,0
8 117 Kari Veijo PoTa 33.22,0
Lue lisää
BMX Suomi Cup 2 13.6.2015 ja pisteet
MN-6 N-7
1 Veikko Laakso Btu
2 Max Lorentz Btu
3 Oliver Vuosku Btu
4 Jermu Niemi BMXH
5 Sebastian Kjellman BMXH
6 Axel Nurmenkari BMXH
7 Leo Kiviniemi TaBC
8 Jerry Niemi BMXH
Lue lisää
Helsinki GP 12.6.2015
Keirin miehet
1 Mikkonen Jani Finland  
2 Putkonen Pauli CCH  
3 Jirgensons Kärlis Latvia  
4 Lawson John CCH  
5 Riihelä Wille-Oskari Finland  
6 Aarnio Michael CCH  
7 Kanerva Hiski CCH  
8 Idarand Erik Estonia/KJK  
Lue lisää
Helsinki GP 11.6.2015
Linja-ajo 15 km miehet
Sija Nimi Seura Aika
1 Simola Mika Finland 21.15
2 Jirgensons Kärlis Latvia 
3 Kanerva Hiski CCH 
4 Kananen Kimmo IBD 
5 Brandt Robert HTL 
6 Keller Oliver Estonia/KJK 
7 Matero Petri CCH 
8 Korpi Antti Ik-32 
Lue lisää
Bianchi-cup tempo 9.6.2015
noin 11 km Avoin
1. Halme Samuel  Focus Halme 14.49,5 Elite
2. Aro Anton  FFRR 15.15,5 Elite
3. Aaltonen Olli  CCH 15.22,3 Elite
4. Kananen Kimmo  IBDC 15.30,4 Elite
5. Pursiainen Ville  CK-Master 15.40,4 Elite
6. Kantola Ville  IK-32 15.41,7 Elite
7. Pajanne Kari  IK-32 15.45,4 M50
8. Jäntti Mika  UP 15.53,7 Kilpa
Lue lisää
Laajavuori DH 6.6.2015
Miehet ELITE
Sija Nimi Seura Aika-ajo Kilpailulasku
1 Joonas Savolainen DHT 00.59,1 00.57,6
2 Ville Ormo DHT 01.00,7 00.58,4
2 Antti Lampen HyPy 00.58,9 00.58,4
4Mika Sukanen HyPy 00.58,8 00.59,1
5 Mikko Lampen HyPy 01.00,5 00.59,9
6 Eikku Luttinen DHT 01.01,9 01.01,2
7 Visa Linnala KAF 01.02,1 01.01,3
8 Aki Romppainen MTBCF 01.02,7 01.01,8
Lue lisää
Mustavuori DH 23.5.2015
Miehet ELITE
Sija No. Nimi Seura Aika-ajo Kilpailulasku
1 70 Anssi Koskinen RR 0.49,47 0.48,06
2 3 Mikko Lampén HyPy 0.49,27 0.48,81
3 2 Visa Linnala KAF 0.49,11 0.48,88
4 88 Janne Lampen HyPy 0.49,92 0.49,05
5 15 Ville Ormo DHT 0.47,95 0.49,24
6 78 Anssi Rajala MTBCF 0.50,68 0.49,58
7 5 Vesa Virta RR 0.52,01 0.50,35
8 9 Eikku Luttinen DHT 1.12,48 0.50,35
Lue lisää
Vaasa XCO 7.6.2015
M-Elite 27 km
1 Teemu Uusi-Piuhari ProMTB/Team Medilaser MTB 1.15.17 
2 Jeremias Holmberg Hypy/Team Skins 1.16.40 
3 Arto Tikkala WVC 1.17.43 
4 Jerry Oksman Team Skins 1.24.42 
5 Markus Simelius WVC 1.25.36 
6 Hannu Anttila WVC 1.27.05 -1
7 Tommi Espo JYPS dns 
8 Juha Vähämetsä KiiRi/Erigeepper Challenge dns 
Lue lisää
TWD-Länkenin Ben Carman Porvoon Ajon voittajaksi
TWD-Länken otti jälleen yhden kotimaisen kauden tärkeimmistä voitoista, kun 87. Porvoon Ajo päättyi Ben Carmanin voittoon. Joukkue otti jo toisen voittonsa samana viikonloppuna, kun myös kotikilpailu Fellmanin ajot päättyi Samuel Pökälän ykköstilaan.

Porvoon Ajo kilpailtiin hieman muuttuneella radalla. Pitkän, 21 kilometrin kierroksen loppuosalle oli saatu yksi nousu lisää. Sama mäki tuli noustavaksi myös loppukierrosten aikana. Pitkää kierrosta ajettiin seitsemän kierrosta ja lyhyttä seitsemän kilometrin kierrosta neljä kertaa. Kokonaismatkaksi tuli 175 kilometriä.

Lauantain Fellmanin ajojen tapaan kilpailusta odotettiin kahden joukkueen, TWD-Länkenin ja ruotsalaisen Bliz-Meridan välistä voittokamppailua. Se arvio myös toteutui.

Kilpailun alkupuolella nähtiin kolmen ajajan...

TWD-Länkenin lehdistötiedote 7.6.2015
Lue lisää
Keimolan Tempo 6.6.2015
M16 9,4 km
1 51 Veli-Matti Koistinen Pe-No 14.01,16
2 52 Tomi Santasalo TP-P 14.26,47
3 53 Sampo Lahti Kä-Ta 14.41,48
4 63 Otto Mielikäinen HyPy 15.16,76
5 60 Roope Vainio HyPy 15.20,67
6 56 Nuutti Antikainen CCH 15.27,66
7 54 Otto Kolehmainen CCH 15.29,06
8 59 Olli Siivonen TVC 15.43,14
Lue lisää
Samuel Pökälä uusi viimevuotisen voittonsa Fellmanin kortteliajossa
TWD-Länkenin Samuel Pökälä uusi voittonsa Lahdessa ajetussa Fellmanin kortteliajossa. Suomen Pyöräilyunionin maantiepyöräilycupiin, Škoda maantiecupin osakilpailun kärki karkasi muilta jo kilpailun alkuvaiheessa. Korttelikilpailu ajettiin tunnin ja viiden kierroksen mittaisena.
Hyvällä vauhdilla alkanut kilpailu koki ratkaisevan käänteen jo reilun 10 minuutin jälkeen. Kärkeen karkasivat TWD-Länkenin Juho Hänninen ja ruotsalaisen Bliz-Meridan hollantilainen Yannick Janssen. Kaksikko sai noin puolen minuutin eron pääjoukkoon. Kun kilpailusta oli noin puolet jäljellä noin puolet, Samuel Pökälä karkasi pääjoukolta ja nousi kärkiryhmään.
Kolmikko jatkoi kärjessä sopuisasti vetotöitä tehden, vaikka Janssen ymmärsi oman asemansa kahden vahvan lahtelaisajajan puristuksessa. Bliz-Merida yritti muutaman kerran saada apuvoimia hollantilaiselle...

TWD-Länkenin lehdistötiedote 6.6.2015
Lue lisää
Mätäkivi Kriterium 5.6.2015
M12 4 x 3 km = 12 km
1 Matias Ahtosalo KorsKa 21.33
2 Lasse Mikkola CCH 21.33
3 Tomas-Casimir Niemi TY 21.33
4 Emil Ijäs KorsKa 23.26
5 Axel Källberg Kraft 23.36
6 Jesper Lindberg SV 24.00
7 Tuomas Tummala KaKa 24.54
8 Erno Nousiainen KaKa 26.43
Lue lisää
Toivon päivän ratakilpailut 4.6.2015
1 km aika-ajo Miehet
1. Juhani Tammisto CCH 1.10,30
2. Oliver Keller Viro 1.10,56
3. Lauri Arte CCH 1.13,74
4. John Lawson CCH 1.14,01
5. Robert Brandt HTL 1.14,35
6. Petri Matero CCH 1.15,27
7. Antti Korpi IK-32 1.22,40
8. Michael Aarnio CCH 1.22,41
Lue lisää
Oulujokiajo 31.5.2015

103 km

1 Marko  Törmänen Team Pyörä-Suvala 2.33.45
2 Mika Helander Recumbent Racing Finland 2.34.57
3 Juhani Timmerbacka OTC 2.36.57
4 Kent  Sippola OTC 2.36.57
5 Pasi Nurmela OTC/Team Fitteekki 2.36.57
6 Pekka Kähkölä OTC 2.36.57
7 Petri  Lahtinen OTC/Typen pyöräilijät 2.36.57

Timo Pesola KäTä 2.36.57

Marko  Uusimäki KäTä 2.36.57
Lue lisää
OPP:n Rovaniemi cup 31.5.2015
Miehet 8 km
1 Heikki Haaparanta OPP 26.51,2
2 Petri Kilpamäki OPP 28.01,4
3 Heikki Tormilainen OPP 28.59,3
4 Pekka Välimaa OPP 29.49,2
5 Tommi Haapakangas OPP 30.03,3
6 Simeon Manninen OPP 30.09,6
7 Vesa-Pekka Jurvelin OPP 30.13,2
8 Joni Haataja OPP 30.16,3
Lue lisää
Korso 96 MTB 31.5.2015

M 96 km

1 Ojala Henri Team Skins/TVC 3.56.22 
2 Schumann Riivo Extreme Sport Amps 4.04.43 
3 Sakala Mikko Halti Adventure Team 4.08.06 
4 Saarela Samuli PKK/Team Sportax 4.09.03 
5 Mäkelä Jaakko Team Medilaser MTB 4.11.03 
6 Pihamaa Sauli LaPy 4.16.46 
7 Härginen Dani Korson Kaiku 4.19.22 
8 Lehtinen Timo Sali82/Tehoravinne 4.29.35 
Lue lisää
Alman päivän rata 28.5.2015
M50 200 m lent.     
1. Harry Strömberg UP 12,19     
2. Vesa Visti HTL 12,56     
3. Antero Aarnio CCH 12,93     
4. Iiro Clouberg RSP 13,47     
5. Joni Mikkola CCH 14,15     
6. Pekka Husgafvel CCH 14,94     
7. Arto Husgafvel CCH 16,04     
Lue lisää
AHH - Etappiajot, Tempo 23.5.2015

M-ELITE

153 Samuel Pökälä TWD-Länken (TWL) 12.58,9
2 59 Halme Sasu Focus Halme Racing 13.12,7
3 45 Jussi Nummikko Porvoon Akilles 13.18,7
4 14 Niklas Henttala Porvoon Akilles 13.34,6
5 11 Rasmus Eriksson GIF 13.40,5
6 68 Stefani Urmas Cyclovision/Finnfalz-rush racin 13.48,1
7 24 Jesse Kaislavuo TWD-Länken (TWL) 13.50,7
8 1 Anton Aro Cyclovision/Finnfalz-rush racin 13.53,2
Lue lisää
BMX Cup #1 Turku 23.5.2015
M-11 N-12
1 Max Mäenpää TaBC
2 Edvin Leppänen BTu
3 Axel Kantanen BMXH
4 Anselmi Kiviniemi TaBC
5 Petrus Stock RR
6 Oskari Karvinen RR
7 Vilppu Kokko BMXH
8 Joel Autio BTu
Lue lisää
AHH Etappiajot yhteiskilpailu
M-Elite Kortteli + Tempo M 1 + M 2 + yht.
1 24 Kaislavuo Jesse TWL 1.00.55 00 13.50,7 2.41.18 00 4.10.09 10 8.06.02,7
2 69 Vainionpää Oskari TWL 1.01.09 00 14.02,9 2.41.18 00 4.10.26 07 8.06.48,6
3 60 Seppä Lauri TuUl 1.00.58 00 13.53,9 2.41.18 00 4.10.48 03 8.06.55,0
4 68 Urmas Stefani Cyclovision 1.00.55 00 13.48,1 2.41.18 00 4.11.00 01 8.07.00,1
5 7 Carman Ben TWL 1.00.51 03 14.24,5 2.41.18 00 4.10.37 05 8.07.02,3
6 45 Nummikko Jussi Akilles 1.01.22 00 13.18,7 2.41.18 00 4.11.04 00 8.07.02,6
7 44 Nordlund Johan HlTarmo 1.00.55 00 14.07,2 2.41.18 00 4.11.01 00 8.07.21,0
8 49 Pikkarainen Timo GIF 1.00.53 00 14.12,8 2.41.18 00 4.11.01 00 8.07.24,8
Lue lisää
AHH Etappiajot maantie 1 24.5.2015

M-Elite 96 km

1 46 Nurmi Roope TWD-Länken (TWL) 2.41.18
2 14 Henttala Niklas Porvoon Akilles 2.41.18
3 57 Salermo Marek Porvoon Akilles 2.41.18
4 59 Sasu Halme Focus Halme Racing 2.41.18
5 53 Pökälä Samuel TWD-Länken (TWL) 2.41.18
6 49 Pikkarainen Timo GIF 2.41.18
7 15 Hietala Juhana CCH-Kivenlahden Pyörähuolto 2.41.18
8 71 Vanninen Jari CK Master 2.41.18
Lue lisää
AHH maantie 2 25.5.2015
AHH Etappiajot maantie 24.5.2015

M-Elite 160 km

1 24 Jesse Kaislavuo  TWD-Länken (TWL) 4.10.09
2 69 Oskari Vainionpää TWD-Länken (TWL) 4.10.26
3 7 Ben Carman TWD-Länken (TWL) 4.10.37
4 60 Lauri Seppä Turun Urheiluliitto 4.10.48
5 68 Stefani Urmas Cyclovision/Finnfalz-rush racing 4.11.00
6 31 Lauri Koski GIF  4.11.00
7 49 Timo Pikkarainen GIF 4.11.01
8 5 Niki Birling Cycle Center Team 4.11.01
Lue lisää
Viitasaari XCO 24.5.2015
M-Elite 21,4 km
1 Maxim Gogolev RUS 1.21.45,0
2 Sakari Lehtinen HyPy 1.21.56,3
3 Toni Tähti Picaro 1.21.57,0
4 Kusti Kittilä OTC 1.22.47,6
5 Teemu Uusipiuhari TeamMedilaser MTB 1.31.43,5
6 Samuel Halme FocusHalme Racing 1.33.09,5
7 Aleksandr Lomakin RUS 1.34.28,4
8 Juha Vähämetsä KiiRi/Erigeepper Challenge 1.35.02,5
Lue lisää
Luosto road 24.5.2015
M-12 26 km
1 Bushkovskiy Ivan Russia 1.02.14
2 Tuovinen Aaro OTC 1.05.59
3 Tummala Tuomas KaKa 1.06.44
4 Muotka Miko OP-P 1.16.28
5 Järvikuona Alvari OP-P 1.25.23
6 Pekkala Veli-Matti OP-P 1.25.28
  Jänkälä Antti OP-P DNF
  Alakorva Jarkko OP-P DNF
Lue lisää
AHH Etappiajot kortteli 22.5.2015
M-Elite
1 59 Sasu Halme Focus Halme Racing 58.42,39
2 65 Tiainen Sami TWD-Länken (TWL) 58.43,43
3 53 Pökälä Samuel TWD-Länken (TWL) 58.46,59
4 7 Carman Ben TWD-Länken (TWL) 1.00.50,89
5 14 Henttala Niklas Porvoon Akilles 1.00.52,72
6 49 Pikkarainen Timo GIF 1.00.53,02
7 15 Hietala Juhana CCH-Kivenlahden Pyörähuolto 1.00.54,62
8 44 Nordlund Johan HlTarmo/Racebike-Focus 1.00.54,75
Lue lisää
19.5. Bianchi-cup Ahvenisto
Avoin - 41,1 km (15 krs)
1. Roope Nurmi TWL 1.03.46  Miehet
2. Sasu Halme KorsKa/FHR 1.03.48  Miehet
3. Kim Mansner Akilles 1.03.58  Miehet
4. Stafani Urmas CV/FRR
  Miehet
5. Erkko Salonen CCH 1.04.01  Miehet
6. Ville Kantola IK-32 1.04.02  Miehet
7. Antti Korpi IK-32 1.04.03  Miehet
8. Olli Miettinen TCC
  Miehet
Lue lisää
35. Rosendahl GP 17.5.2015
Miehet Elite ja M-18, 70 km
1 Jesse Kaislavuo TWD-Länken 1.46.13
2 Marco-Tapio Niemi Tampereen Yritys/Start Massi 1.46.16
3 Johan Norlund HlTarmo/Racebike-Focus 1.46.17
4 Lauri Seppä Turun Urheiluliitto 1.46.25
5 Ben Carman TWD-Länken/AUS 1.46.34
6 Jaakko Toppari Jurvan Voima
7 Sami Tiainen TWD-Länken 
8 Roope Nurmi TWD-Länken 
Lue lisää
Kevät Polkaisu 17.5.2015
Naiset 96 km
1 Tanskanen Heidi PKK 2.27.17,9
2 Miettinen Riina FocusLadies 2.29.10,4
3 Kullberg Sanna HePo 2.29.45,4
4 Pehkonen Mari CCH 2.30.30,2
5 Karhu Iiris Akilles 2.31.18,4
6 Ikonen Minna JäPy 2.46.11,1
7 Koskinen Maija ACT 2.46.21,3
8 Hartikainen Heini HelTri 2.47.35,4
Lue lisää
Killin Kaivin kortteliajo 16.5.2015
M16 25 km
1 Juntunen Antti-Jussi Korson Kaiku 36.20
2 Lahti Sampo Kälviän Tarmo 36.21
3 Koistinen Veli-Matti Pellossalon Nousu 36.21
4 Nordström Joakim Porvoon Akilles 36.29
5 Antikainen Nuutti Cycle Club Helsinki 36.50
6 Kuusikoski Tuomas Porin Tarmo 36.55
7 Siivonen Olli Team Velo Cycling -1
8 Kuusikoski Juho Porin Tarmo -3
Lue lisää
LUP tempo 16.5.2015
M-Elite, 50 km
1 72 Pökälä Samuel TWL 1.04.40
2 68 Saarinen Juho LaPy 1.05.22
3 60 Nummikko Jussi Akilles 1.07.39
4 67 Pasanen Santtu KoiI 1.09.37
5 64 Elmgren Jan CCH 1.09.42
6 70 Ollila Jari P-Union 1.09.50
7 63 Nordlund Johan HlTarmo 1.10.02
8 71 Aura Sami TuUL 1.10.06
Lue lisää
Järvikylän Tempot 16.5.2015
M-ELITE 20 km
1 Petri Hyppönen OTC 26.03,1
2 Rasmus Eriksson GIF 26.05,0
3 Marko Törmänen OTC 26.07,0
4 Arttu Malviniemi GIF 27.01,6
5 Timo Ruostetsaari PyöRi 27.12,1
6 Juhani Timmerbacka OTC 27.13,2
7 Iiro Mäntyniemi OTC 27.22,0
8 Jani Hanhela OTC 30.40,0
Lue lisää
12.5.2015 Lotan päivän rata
Yleinen 500 m aika-ajo   
1. Wille-Oskari Riihelä CCH 35,66   
2. John Lawson CCH 37,02   
3. Robert Brandt HTL 38,63   
4. Michael Aarnio CCH 39,43   
5. Antero Aarnio CCH 39,60   
6. Elisa Turunen TVC 40,75   
7. Matti Mantila CCH 44,90   
8. Pekka Husgafvel CCH 48,75   
Lue lisää
Nurmijärvi MTB 9.5.2015
MTB Miehet 51 km
1 175 Henri Ojala TVC/Team Skins 1.48.43
2 176 Simo Sohkanen HyPy/Team Skins 1.50.12
3 74 Olli Miettinen Tawast Cycling Club/ROSE 1.52.47
4 133 Teemu Viholainen Akilles 1.58.05
5 21 Dani Härginen Korson Kaiku 1.59.11
6 121 Kari Veikkolainen Korson kaiku 2.00.11
7 44 Anttoni Kumpunen PPP-97 2.03.05
8 82 Pekka Nieminen Imatran Urheilijat 2.06.09
Lue lisää
Nurmijärvi ajo 9.5.2015
Maantie kunto 84 km
1 518 Peter Juselius NCK 2.25.53
2 550 Toni Salojärvi Klaukkala 2.25.53
3 511 Alain Bourdon RSP/Rauma 2.26.53
4 536 Nigel Perrin Raisio 2.27.15
5 544 Timo Viitasalo Espoo 2.27.15
6 526 Pasi Lehto DNA Pinna 2.27.15
7 522 Jouni Kinnunen Hakkila 2.27.18
8 530 Jari Merivirta  IK32 2.28.01
Lue lisää
Nurmijärvi GP 9.5.2015
M-Elite 168 km
1 314 Kim Mansner Akilles 4.20.10
2 479 Lauri Seppä TuUL 4.21.00
3 385 Johan Nordlund HlTarmo/Team Racebike-Focus 4.21.00
4 420 Jaakko Toppari Jurvan Voima 4.21.43
5 403 Mikko Auvinen IK-32 4.21.54
6 450 Juho Saarinen LaPy 4.25.32
7 384 Leo Laakkonen HlTarmo/Team Racebike-Focus 4.25.32
8 310 Joni Kanerva Akilles 4.31.03
Lue lisää
Peurunka MTB 400 Marathon 9.5.2015
Myl 66 km
1 Juha Kangaskokko OTC 03.04.58,9 
2 Riivo Schumann Amps Extreme Sport /Est 03.05.46,1 
3 Joonas Pessi PKK 03.07.34,9 
4 Antti Kuitto Team Skins / Hypy 03.09.24,4 
5 Samuel Halme Focus Halme Racing 03.13.48,8 
6 Iiro Sairanen IU 03.15.41,0 
7 Tuomas Pirkkalainen JYPS 03.16.07,5 
8 Samuli Ollanketo OTC 03.16.27,8 
Lue lisää
JPH Fysio tempo 20 km, 9.5.2015
M-60 20 km
1 Linde Jan NCK 0.28.41,7
2 Mäentaus Jukka SäkY 0.30.12,7
3 Aaltonen Tapani HelTri 0.30.24,7
4 Kilappa Ilkka CCT 0.30.33,5
5 Kivelä Leevi CCH 0.31.17,1
6 Vuorinen Jorma SäkY 0.32.35,0
7 Hyvönen Kari Picaro DNS
8 Torkkeli Juhani P-68 DNS
Lue lisää
Bianchi-cup maastokisa Leppavaarassa 5.5.2015
M-12 2 lyhyttä kierrosta
1MatiasAhtosaloKorsKa16.20  
2AnttiHämäläinenKorsKa17.10  
3LasseMikkolaCCH17.56  
4AapoHeinoKorsKa19.14  
5OskariKarhuMTBCF19.26  
6EetuVähäsaloHyPy20.38  
7LucasSeleniusAkilles25.04  
Lue lisää
Helmin päivän ratapyöräilykilpailut 7.5.2015
2. lähtö
3 km aika-ajo Yleinen
1. Antero Salvanto CCH 3.59,47 20
2. Oliver Keller Viro 4.01,95 15
3. Robert Brandt HTL 4.04,90 10
4. Pia Pensaari TVC 4.15,46 7
5. Matti Mantila CCH 4.34,60 4
6. Pekka Husgafvel CCH 5.10,68 2
Lue lisää
NEA Eläintarha ja yhteiskilpailu 3.5.2015

N16 12 km

1 70Viivi Puskala CCH/RW 25.26
2 65 Kajsa Salmela KorsKa 25.26
3 67 Anniina Ahtosalo KorsKa 25.26
4 69 Vilhelmiina Suvisaari SV 25.26
5 71 Emma Lahti Kä-Ta 25.26
6 66 Petra Rautiainen CCH/RW 28.04
7 72 Vilma Salmela KorsKa 25.26 -1 kier

68 Anni Alanko SV DNS
Lue lisää
Seutulan kuntoajo 2.5.2015

41 km

1 401Heikki Roselius CCT 1.13.05
2 402 Janne Hallikainen ACT 1.13.05
3 404 Aliisa Priha CCT 1.22.11
4 405 Matti Priha CCT 1.22.11
5 483 Kristian Tinell ACT 1.22.11
6 403 Kirsti Pyykkönen IK-32 1.40.35
7 406 Riina Kämäräinen ACT 1.40.35
Lue lisää
Naisten kv. etappiajo maantie 2.5.2015
Naiset 82 km
1Pia Pensaari TVC 2.30.49
2 Maija Syrjä AHH 2.30.49
3 Laura Vainionpää Medilaser 2.30.49
4 Rosa Törmänen Focus Ladies 2.30.49
5 Michaela Åvall ACT 2.30.49
6 Veera Väkevä CCH/RW 2.30.49
7 Heidi Onger Focus Ladies 2.30.49
8 Merja Särkioja CCH/RW 2.30.49
Lue lisää
Tienoon Tempo 2.5.2015
MIEHET 20 km
1 71 Juho Saarinen LaPy 25.44,1
2 82 Jari Ollila P-Union 27.21,7
3 85 Sami Aura TuUL 27.27,1
4 73 Antti Palonen P-Union 27.27,3
5 80 Timo Erjomaa TVC 27.31,2
6 84 Jan Elmgren CCH 27.33,0
7 86 Lauri Seppä TuUL 27.39,9
8 79 Miika Jäntti UP 28.26,5
Lue lisää
Naisten kv. etappiajo tempo 2.5.2015
Naiset
1Merja Särkioja CCH/RW 15.26,12
2 Sari Saarelainen Lets' go 15.32,76
3 Laura Vainionpää Medilaser 15.37,48
4 Pia Pensaari TVC 16.06,96
5 Heini Salovaara AHH 16.07,14
6 Riina Miettinen Focus Ladies 16.10,09
7 Veera Väkevä CCH/RW 16.16,33
8 Heidi Onger Focus Ladies 16.16,85
Lue lisää
Naisten kv. etappiajo prologi 1.5.2015
Naiset Aika Km/h
1. 91Pia Pensaari TVC 3.34,40 45,34
2. 94 Heidi Onger Focus Ladies 3.42,87 43,61
3. 89 Rosa Törmänen Focus Ladies 3.43,31 43,53
4. 79 Laura Vainionpää Medilaser 3.44,86 43,23
5. 96 Merja Särkioja CCH/RW 3.46,61 42,89
6. 87 Heini Salovaara AHH 3.46,69 42,88
7. 95 Maija Syrjä AHH 3.51,28 42,03
8. 77 Riina Miettinen Focus Ladies 3.53,81 41,57
Lue lisää
Bianchi-cup Arolampi 28.4.2015
M-16
1Roope VainioHyPy25.19 
2Joakim NyströmAkilles27.00 
3Robin BergmanHyPy27.00 
4Otto KolehmainenCCH27.00 
5Otto MielikäinenHyPy27.00 
6Jaakko SillankorvaKorsKa27.00 
7Eetu RopponenHyPy27.00 
Lue lisää
TS-Kortteliajot 26.4.2015 ja yhteiskilpailu
Naiset 20 min + 3 kierr
1 237 Rosa Törmänen   FocusLadies 0.27.29
2 236 Heidi Onger   FocusLadies 0.27.29
3 233 Veera Väkervä   CCH/RW 0.27.29
4 243 Pia Pensaari   TVC 0.27.29
5 227 Heini Salovaara   Hypy/AHH 0.27.29
6 244 Antonia Gröndahl   TuUL 0.27.29
7 228 Maija Syrjä   Hypy/AHH 0.27.29
8 238 Riina Miettinen   FocusLadies 0.27.29
Lue lisää
Simo Klimscheffskij´n muistokilpailu 25.4.2015
M-40 56 km
1 156 Aki Leino   HyPy 1.30.45
2 151 Jan-Peter Stenvall   TuUL 1.30.45
3 161 Jari Niemelä   Kraft 1.31.21
4 153 Mika Pihkoluoma   RSP 1.31.21
5 154 Joni Lappalainen   RantaP 1.31.21
6 159 Samuli Laulumaa   PyöRi 1.31.21
7 162 Sami Kervinen   Akilles 1.32.23
8 157 Mika Heimala   CCH 1.34.33
Lue lisää
Bianchi-cup Eläintarha 21.4.2015
M14 3 kierrosta
1. 4 Samuli Öhman HyPy M14 23.37 
2. 6 Veeti Vainio HyPy M14 26.24 
N14 3 kierrosta
1. 12 Wilma Salmela KorsKa N14 25.59 
2. 8 Aino Hämäläinen KorsKa N14 27.53 
M16 3 kierrosta
1. 10 Atte Koski KorsKa M16 23.44 
2. 9 Joona Perälä KorsKa M16 23.46 
3. 17 Otto Kolehmainen CCH M16 25.48 
N16 3 kierrosta
1. 14 Viivi Puskala CCH N16 24.17 
2. 11 Kaisa Salmela KorsKa N16 24.29 
Lue lisää
17. Lattomeriajo 19.4.2015 Ulvila
M-Elite 105 km
1 80 Roope Nurmi TWL 2.29.20
2 81 Sami Tiainen TWL 2.29.20
3 63 Saku Silfver Cyclo Vision, PoTa 2.29.20
4 85 Teemu Viholainen Akilles 2.29.20
5 42 Ville-Pekka Reponen IK-32 2.29.20
6 38 Ville Kantola IK-32 2.29.20
7 20 Timo Pikkarainen GIF 2.29.20
8 69 Jaakko Toppari JurVo 2.29.20
Lue lisää
Omnium SM tulokset
Omnium SM 2015

Pietarin Logofinsk Velodrom 14.-15.3

Naiset Linja-ajo Takaa-ajo Pudotus Aika-ajo 250 m Pisteajo Yht.
sija
no. nimi seura        
1.
12 Pia Pensaari TVC 38 40 40404050 248
2.
15 Heidi Onger IK-32 32 36 38363626 204
3.
16 Rosa Törmänen IK-32 36 38 3438382 186
4.
17 Cecilia Aintila IK-32 40 34 303430-35 133
Lue lisää
Kultainen Kampi, Liikuntamylly 1.3.2015
M6 200 m     
1. Onni Vuorikoski CCH 42,91 20    20
2. Marco Martikainen CCH 46,81 17    17
3. Niki Peltopuro CCH 47,92 15    15
N8 200 m     
1. Olivia Suvisaari SV 31,69 20   20 20
2. Emilia Suvisaari SV 34,21 17   17 17
M8 200 m     
1. Roope Pulliainen CCH 28,10 20   20 20
2. Kuzma Kornijenko CCH 31,32 17   17 17
Lue lisää
Wattbike 10 km Polte-sali, Tampere 14.2.2015
Miehet
1. Sasu Halme Focus Halme Racing 11.57,80
2. Samuel Halme Focus Halme Racing 12.05,94
3. Pekka Nieminen IU 13.00,68
4. Juuso Manninen Tampereen Juoksijat 14.09,03
Miehet 18
1. Jesse Uusiperhe TuUL 12.18,89
2. Joel Bergman HyPy 14.45,18
Miehet 16
1. Heikki Kettunen Team Medilaser/P-P 14.33,41
Lue lisää
Wattbike SM, Esport Center 17.1.2015
Miehet 40
1. Antti Suvanto IU 12.22,47 416 W
2. Seppo Kettunen IK-32 12.33,40 
3. Marko Saukko CCH 12.48,39 
4. Jan- Peter Stenvall PKK 12.57,45 
5. Hannu Liekola KoPy 12.59,17 
6. Raimo Taavitsainen CCH 13.09,35 
7. Samuli Laulumaa Pyörärinki 13.18,92 
8. Matti Kinnunen HePo 13.41,37 
Lue lisää
Wattbike 10 km ranking 16.12.2014
Naiset
Sanna Karjalainen KoPy 13.59,72 SE
Heidi OngerIK-32/Focus Ladies14.03,52 
Riina Miettinen   14.17,32  
Taru Harrison PKK 14.21,77  
Sofia Kansikas Team Medilaser/P-P 14.43,65  
Heljä Korhonen   14.45,09  
Pia Pensaari   14.46,93  
Riikka Pynnönen   14.55,28  
Lue lisää
Wattbike SM, 13.12.2014
Miehet 50, 4000 m
1. Heikki Keskinen Takon Soutajat 4.43,67
2. Bertel Niemi LUP-82 4.46,76
3. Reijo Kähäri UP 4.50,27
4. Ari Kansikas Pro MTB 4.54,87
5. Pekka Suoknuuti Karhulan Kampi 4.57,00
6. Tommi Groundstroem IK-32 5.05,30
7. Jussi Koponen RC Smark 5.08,81
8. Veikko Sinisalo Wattbike Finland 5.18,88
Lue lisää
Joulun pyöräilyt 7.12.2014 Liikuntamylly
N10 1 km aika-ajo
1 22 Heidi Antikainen CCH 2.03,67
2 24 Emilia Manninen IK-32 2.06,97
3 63 Marii-Isabel Allikberg NRK 2.07,25
4 23 Cecilia Lindberg SV 2.13,48
N12 1 km aika-ajo
1 64 Saana Takala CCH 2.04,74
M12 1 km aika-ajo
1 25 Lasse Mikkola CCH 1.47,41
2 27 Egor Kornijenko CCH 1.52,51
3 26 Antti Hämäläinen KorsKa 1.55,10
4 28 Jesper Lindberg SV 1.57,58
Lue lisää
Wattbike Hyvinkää 29.11.2014
Miehet 200 m
1. Samuel Halme Focus Halme Racing 00.09,28
2. Erwin Borremans HyPy 00.09,46
3. Kenneth Byskog Evijärven Urheilijat 00.09,51
4. John Lawson CCT 00.09,55
5. Micael Saranpää Jäpy 00.09,74
6. Juuso Jaatinen LrPy 00.09,77
7. Mikko Kylliäinen Kuntokeskus Linja 00.09,88
8. Harry Strömberg UP 00.09,94
Lue lisää
Wattbike cup Jyväskylä 15.11.2014
Naiset 40, 1000 m
1. Liisa Äyrä Evijärven Urheilijat 01.15,45
2. Jaana Hietala Vimpeli 01.20,53
3. Marika Moilanen Iisalmen Visa 01.22,22
Harrastesarja Naiset
1. Eve Lahti Palokka 01.19,88
Naiset, 1000 m
1. Outi Ilves JYPS 01.18,23
2. Laura Sokka HyPy 01.20,37
Lue lisää
SM ja ISM Cyclocross 19.10.2014
N-Elite 10 km

1 Suvi Lavonen OTC 36.44 

2 Maija Rossi TWD 38.02 

3 Pia Pensaari TVC 38.15 

4 Jutta Nieminen IK-32 38.28 

5 Heidi Onger IK-32 39.27 

6 Rosa Törmänen Cyclos 40.02 

7 Veera Väkevä CCH 40.12 

8 Heli Ovaska OTC 41.05 
Lue lisää
Cyclo Cross 12.10.2014 Kontulan Kelkkapuisto
Miehet
1. Sasu Halme Team Medilaser/KorsKa 57.50 
2. Juho Hänninen Tainionkosken Tähti 58.22 
3. Eärendel Fingerson Akilles 1.00.59 
4. Teemu Viholainen Akilles 1.01.08 
5. Anders Blomster Sibbo Vargarna 1.01.09 
6. Dani Härginen Korson Kaiku 1.02.16 
7. Niki Birling Cycle Center Team 1.02.17 
8. Keijo Hirvonen Idrottsklubben 32 1.02.30 
Lue lisää
9. Pirkka MTB, 5.10.2014
Miehet, 60 km
1Halme SasuKorson Kaiku2.16.35
2Ojala HenriTVC/Team Skins Turku2.17.02
3Kittilä KustiOTC/Erigeepper Challenge2.19.49
4Laurila JussiLahden Pyöräilijät2.21.01
5Uusi-Piuhari TeemuTeam Medilaser2.24.26
6Saarela SamuliPKK/Team Sportax2.25.45
7Pihamaa SauliLahden Pyöräilijät2.26.28
8Veikkolainen KariKorson Kaiku2.26.48
Lue lisää
Hyvinkää XCO, UCI C2 28.9.2014
Vastaranta ja Kallio voittoihin XCO:n kauden päätöskilpailussa Hyvinkäällä Viime viikonloppuna maratonmatkan eli XCM:n suomenmestaruudet voittaneet Medilaser-Specialized-MTB-Teamin Jukka Vastaranta ja Sonja Kallio olivat kilpailun vahvimmat tänäkin viikonloppuna. Hyvinkäällä ajettiin tänään maastopyöräilyn olympiamatkan eli XCO:n kauden viimeinen kotimainen kilpailu, jossa kansainvälisen kisan statuksen perusteella oli taas jaossa olympiapisteitä. HyPy joutui viime tingassa muuttamaan kisapaikkaa, kun rakennustyöt estivät perinteisen radan käyttämisen. Uusi rata tehtiin muutamassa vuorokaudessa laskettelukeskus Kulomäkeen. Paikalla oli kotimainen kärki sekä kilpailijoita Latviasta, Virosta ja Venäjältä. Miehet ajoivat seitsemän kierrosta ja naiset viisi. Miesten kilpailussa ensimmäisen kierroksen aikana muodostui kärkikolmikko, Latvian Matiss Preimanis ja Peteris Janevics sekä...
 
Medilaser-Specialized MTB:teamin lehdistötiedote
Lue lisää
Seitsemän Veljeksen XCM 20.9.2014
Maastopyöräilyn maratonmatkan, XCM:n, suomenmestaruuksista ajettiin tänään Hyvinkäällä järjestetyissä kilpailuissa. Etukäteen reitin teknisyyttä spekuloitiin ja kisan katsottiin suosivan teknisesti taitavia kuljettajia. Kilpailureitti kulki Rajamäen ja Hyvinkään Seitsemän Veljeksen reitillä. Se oli erittäin vaihteleva sisältäen paljon teknisiä kohtia, pitkospuita, mutta myös vähän nopeakulkuista, kovapohjaista metsäpolkua ja latu-uraa. Etukäteen voittoajaksi veikattiin 3h30min, joten tästä jo tiedettiin että SM-kilpailu tulee olemaan yksi kovimmista XCM:n suomenmestaruuskilpailuista.
Miesten kilpailussa kisaan lähti ennakkosuosikkina Medilaser-Specializedin Jukka Vastaranta, TVC:n Henri Ojala sekä OTC:n Kusti Kittilä lukeutuivat myös suosikkeihin. Ensimmäisellä polkupätkällä Jukka Vastaranta iski, mutta onnistui repimään eroa Ojalaan ja Kittilään vain noin 30:n sekuntiin...

Medilaser-Specializedin lehdistötiedote 20.9.2014
Lue lisää
BMX Tampere 14.9.2014
MN-9
SijaNimiSeura
1Rasmus VarisBMX Helsinki Ry
2Akseli Räsänen Bmx Helsinki Ry
3Ossi Rantala 
4Eemil HyvönenBMX Helsinki
5Toivo LaaksoTVC
6Tapio HovilaRMR
7Noora JärvinenTaBC
7Oliver SandellTVC
7Anton UusitupaTVC
Lue lisää
7.9.2014 Satakunnan Rinki

Kuntosarja Miehet 69 km

1 Timo Torpo  1.43.23
2 Tero Kuusisto  1.44.42
3 Ilpo Kyllönen Koiviston Isku 1.50.46
4 Jani Hujanen  sa
5 Mikko Setälä PoTa sa
6 Vesa Koivula Koiviston Isku sa
7 Heikki Luukkaa  sa
8 Jyrki Lepistö PoTa sa
Lue lisää
Bianchi-cup Järvenpää 26.8.2014
1.Sasu HalmeTeam MedilaserElite1.01.29
2.Lasse TorpoCCHElite1.01.38
3.Janne NurminenKPH/CCH Elite1.02.47
4.Risto SaariACTKILPA1.02.56
5.Roope NurmiTWDELITE1.03.08
6.Erkko SalonenCCHM-40sama
7.Juhana HietalaKPH/CCHELITEsama
8.Petri MateroKPH/CCHELITEsama
Lue lisää
Ruskon tempo 6.9.2014
M-40 30 km
1 M-40 Janne Elkala LaPy 41.51,99
2 M-40 Jari Kainulainen CCH 43.32,17
3 M-40 Mika Pihkoluoma RSP 43.38,64
4 M-40 Sami Saarenpää TVC 43.59,18
5 M-40 Ari Kuusisto IK-32 45.23,03
6 M-40 Markus Forsström IK-32 46.22,94
7 M-40 Kari Alho TVC 47.48,57
8 M-40 Parviz Lutfi TVC DNF
Lue lisää
Luukin MTB maratooni 6.9.2014
Miehet
1 Henry Ojala Team Skin/TVC 2.24.03
2 Mikko Vastaranta Medilaser-Specialized 2.30.34
3 Iiro Sairanen Imatran Urheilijat 2.30.37
4 Kari  Veikkolainen Korson Kaiku 2.30.38
5 Jarkko Niemi Chebici Isku 2.33.52
6 Antti Kuitto Team Skins/HyPy 2.35.08
7 Arto Lehikoinen VP Uudenmaan Py 2.36.18
8 Kare Eskola Korson Kaiku 2.36.26
Lue lisää
Kaunispää XCO 31.8.2014
Miehet harraste / men hobby 17,2 km 
1 Niklas Widmark  56.46
2 Tommi Haapakangas OPP 59.20
3 Jussi Niku  1.04.23
4 Vladimir Yakovlev Energy SC Kola NPP 1.04.55
5 Jyri Tuomi  1.06.20
6 Espen Suhr Nordlysbyen Sykkel 1.08.23

Miikka Orvola PK-Team DNS

Viktor Kustarev Promalp51 DNS
Lue lisää
Saariselkä MTB Maraton 30.8.2014

Miehet maraton 80 km

1 Juha Kangaskokko Powerbar/OTC 3.24.14
2 Vitaliy Lukin Mountainpeaks.ru 3.38.41
3 Per Kåre Jakobsen Nordlysbyen Sykkel 3.44.15
4 Sven Tore Nilsen Nordlysbyen Sykkel 3.47.59
5 Andrey Zakharov Team Solnushko 4.03.17
6 Heikki Tormilainen  4.11.29
7 Niklas Widmark IFK Kiruna 4.12.47
8 Denis Kabanen Kona Team 4.16.07
Lue lisää
MTB GreenRace 30.8.2014
M 64 km
1 Pökälä Samuel TWD-Länken 3.23.50 
2 Veikkanen Jussi FDJ/ TWD- Länken 3.23.53 
3 Ojala Henri Team Skins-TVC 3.30.21 
4 Jarkko Niemi Koiviston Isku 3.34.29 
5 Eskola Kare KorsKa-Hi5Bikes.fi 3.38.29 
6 Pessi Joonas PKK 3.41.02 
7 Leinonen Juha  3.41.47 
8 Sairanen Iiro Imatran Urheilijat 3.44.32 
Lue lisää