Joni Kanerva SM-hopealle SM-kortteleissa – Vainio ja Öhman kaksoisvoittoon
Akilleen lehdistötiedote 7.7.2019 ja kuvat Jonathan Ewalds
Akilleen menestyskulku jatkui SM-kortteliajossa. Joni Kanerva otti pitkän soolokarkumatkan jälkeen Suomen mestaruushopeaa. Kilpailun sisällä käyty kahdeksantoistavuotiaiden Suomen mestaruuskisa päättyi Akilleen nuorten ylivoimaiseen kaksoisvoittoon. Kultaa otti nyt vuorollaan Veeti Vainio ja toiseksi tuli Samuli Öhman.
”Jännittää, kova kisa eessä. Tämä on mulle kotimaassa kauden tärkein kisa,” totesi rullien päällä ennen kisaa lämmitellyt Akilleen Joni Kanerva. Kisa ajettiin Myyrmäessä runsaan kilometrin mittaisella lenkillä. Miesten ja M18-vuotiaiden poikien kisassa ajettiin ensin tunti ja sitten päälle viisi kierrosta. Korttelikisa on luonteeltaan täysin armoton. Vauhti on kisassa kova ja jyrkkiin kaarteisiin tullaan ryhmänä pelottomasti. Pienet vastoinkäymiset johtavat säälimättömästi ulosliputukseen. Heti kisan toisella kierroksella nähtiinkin paljon dramatiikkaa, kun Akilleen Jesper Lindahlin edessä ajaneen kilpailijan takapyörä joutui luisuun, syntyi muutaman ajajan kasa, johon kaatuivat Lindahl ja joukkuetoveri Juuso Klaavu. Molemmat selvisivät vähin vammoin. Myös kasaa väistänyt Roope Vainio jäi heti jälkeen pääjoukosta. Vainio yritti vimmatusti ajaa takaa edessä pakenevaa joukkoa, mutta tuloksena oli ulosliputus.
Kisan alkuvaiheessa pääjoukosta karkasi neljä kovaa ajajaa järjestävän seuran oma kasvatti Sasu Halme, IBD:n Anders Bäckman, TWD:n kirikykyinen Oskari Vainionpää ja Akilleen kiritykki Joni Kanerva. Nelikko teki töitä vuoron perään ja kasvatti eroa noin kahteenkymmeneen sekuntiin. Muutaman kierroksen jälkeen nelikosta muut jättäytyivät odottamaan pääjoukkoa, mutta Akilleen Kanerva, joka yleensä tulee esiin kisassa vasta viimeisten satojen metrien kirissä, irtautui itselleen täysin poikkeuksellisesti yksinäiselle karkumatkalle ja teki eroa muihin jälleen runsaaseen pariinkymmeneen sekuntiin.
Tällä välin Kanervan ja pääjoukon kova vauhti tiputti pääosan kisaan lähteneistä ajajista radan sivuun jo kisan puoliväliin mennessä. Kisaan lähteneistä noin viidestäkymmenestä ajajasta maaliviivalle asti selvisi vain vaivaiset kolmetoista ajajaa, joiden mukana Akilleen teräsjunnut Veeti Vainio ja Samuli Öhman. Vainio ja Öhman pysyivät pääjoukossa vaivattoman näköisesti ja antoivat muiden tehdä taktiikan mukaisesti työt. Kaikki muut M18-sarjalaiset olivat jo tipahtaneet kyydistä. Pojat tiesivät jo kisan puolivälissä voittaneensa SM-kultaa ja -hopeaa. Keskinäinen järjestys oli vain ratkaistava.
Pääjoukosta ei ollut apua tavoittamaan sitkeästi ja ajoittain irvistäen kärjessä kärsinyttä Kanervaa. Ero vaihteli 10-20 sekunnin välillä pitäen kisan ratkaisun täysin auki loppukierroksille. TWD:n Vainionpään oli pakko lähteä yksin tavoittamaan pakenevaa Kanervaa, missä hän onnistuikin. Kaksikko teki yhdessä töitä vuoron perään pudottaen pääjoukon kultataistelusta. Viimeisellä kierroksella Kanerva jäi kärkeen, vaikka yritti tarjota Vainionpäälle vetovuoroa. Vainionpäälle tarjoutui näin mahdollisuus ampaista peesistä loppukiriin. Yksin pitkään rankasti työskennelleen Joni Kanervan kirikyky oli tässä vaiheessa syöty, ja Vainionpää rutisti voiton pyörän mitalla.
”Jouduin tekemään koko kisan ajan rankasti töitä irtiotoissa,” kuvaili itselleen epätyypillistä kisaa toisen SM-mitalinsa viikon sisällä voittanut Kanerva. ”jalkani olivat lopussa aivan tyhjät. Olen hopeaan tyytyväinen.”
Pääjoukosta kiri kolmanneksi ja neljänneksi alkuperäisen irtioton Sasu Halme ja Anders Bäckman. Pääjoukon mukana tulivat hymyillen ja sopuisasti maaliin hyvää joukkueen yhteishenkeä osoittaen Veeti Vainio M18-sarjan Suomen mestarina ja Samuli Öhman hopealla. Pronssin otti jo kilpailun puolivälissä ulosliputettu TWD:n Oskari Kolehmainen. Kilpailun jälkeen Akilleen pojat hyrisivät tyytyväisyyttään: ”Tänään oli Veetin vuoro voittaa. Viikko sitten Veeti jäi maalikameran perusteella sentin verran pois mitaleilta, meitä kaikkia harmitti ja minua kaverin puolesta aivan erityisesti”, kuvasi loppua maantieajon Suomen mestaruuden viikko sitten voittanut Öhman.
”Jonille olisi suonut kultaa, mutta näin, että hän oli kisan työmyyränä tosi tiukoilla koko kisan aikana, ja lopussa oli tyhjät puntit,” sairaalasta suoraa lähetystä seurannut päävalmentaja Kari Myyryläinen totesi. ”Fantastinen viikko meidän tiimiltä, kahdeksan henkilökohtaista ja yksi joukkue-SM-mitali. Neljä kultaa, kolme hopeaa ja kaksi pronssia, olen tosi tyytyväinen. Nyt on hyvä poikien lähteä alkavalla viikolla mittaamaan kuntoaan pohjoismaisten huippujen kanssa Tidaholmin etappiajoon.”
Porvoon Akilles on suomalaisen pyöräilyn legendaarinen seura, joka on tuottanut kymmenittäin suomalaisia huippuajajia. Viime vuosina Akilles on keskittynyt valmentamaan ja kasvattamaan nuoria ajajia eliittisarjaan ja seuran tavoitteena on olla Suomen paras ja menestyksekkäin seura. Strategiansa mukaisesti Akilleessa tehdään parhaillaan pitkäjänteistä työtä, jotta seura ajajineen nostetaan Suomen ykkösseuraksi pyöräilyssä ja seurasta synnytetään kehitysalusta nuorten pyöräilijöiden kehittämiseksi Suomessa aina ammattilaisuuteen saakka. Akilles kutsuu yrityksiä mukaan nostamaan Porvoon pyöräilyn jälleen maan ehdottomalle huipulle.
2127